Dlaczego Św. Walenty jest patronem Walentynek? Historia tego święta

Dlaczego Św. Walenty jest patronem Walentynek? Historia tego święta
12Lut


Walentynki już na stałe zapisały się w naszej polskiej popkulturze. Wiele osób jednak uważa to święto za zbyt komercyjne, twierdząc, że jest to efekt rozprzestrzeniania się kultury amerykańskiej. W rzeczywistości jednak, Walentynki wcale nie są świętem amerykańskim, a jego korzenie sięgają Cesarstwa Rzymskiego i Biskupa Walentego.

Zdjęcie Dlaczego Św. Walenty jest patronem Walentynek? Historia tego święta #1

Korzenie święta zakochanychWalentynki mają swoje korzenie w starożytności. Zgodnie ze zwyczajem Cesarstwa Rzymskiego 14-15 lutego oddawano cześć bogini kobiet i małżeństwa Junony. W tych dniach młodzi mężczyźni poszukiwali swoich wybranek, losując ich imiona z urny.Za sprawą jednego mężczyzny i jednego znaczącego wydarzenia obchody te przekształciły się w Święto Zakochanych. Co było tego przyczyną?Św. Biskup Walenty i legenda powstawania Walentynek

Zdjęcie Dlaczego Św. Walenty jest patronem Walentynek? Historia tego święta #2

Walenty żył za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz, za namową doradców w pewnym monecie zakazał młodym mężczyznom małżeństwa. Stwierdził, że dzięki temu będą oni lepszymi i bardziej skutecznymi żołnierzami. Tego zakazu nie posłuchał jednak Walenty, który jako biskup wciąż udzielał zakochanym mężczyznom i kobietom ślubu. Kiedy jego nieposłuszeństwo wyszło na jaw, został on wtrącony do więzienia.W więzieniu Walenty zakochał się w córce strażnika. Była ona niewidoma, a legenda głosi, iż jego miłość sprawiła, że zaczęła znów widzieć. O ich uczuciu dowiedział się cesarz, co skończyło się dla Walentego śmiercią.Przed straceniem Walenty napisał jednak list do swojej ukochaj. Podpisał go „Od Twojego Walentego”. Stąd właśnie jedną z walentynkowych tradycji jest wysyłanie listów i kartek do ukochanej osoby.

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja