Jak konserwować drewniane przybory kuchenne? Poznaj genialne triki!


          Jak konserwować drewniane przybory kuchenne? Poznaj genialne triki!
24Paź

Drewniane przybory kuchenne są niezastąpione. Dzięki nim dbamy również o patelnie i garnki, które nie niszczą się, gdy stosujemy drewniane łyżki. Nikt też nie wyobraża sobie braku drewnianej deski do krojenia, czy drewnianej łopatki do mieszania. O te przybory należy jednak dbać. W jaki sposób?

Zdjęcie Jak konserwować drewniane przybory kuchenne? Poznaj genialne triki! #1

Drewniane deski do krojenia, wałki do ciasta, nożyce i szczypce kuchenne, widelce, tłuczki i chochle to akcesoria, wymagają specjalnej konserwacji. Ich niedokładne mycie może sprawić, że resztki jedzenia zaczną gromadzić bakterie i grzyby, które mogą wniknąć do wnętrza drewna.

Drewno ma też tendencję do szybkiego niszczenia. Zdarza się, że chłonie też zapachy potraw i zmienia kolor. Zapobiegniesz tym problemom za pomocą tych prostych trików.

Jakie drewniane przybory kuchenne wyróżniamy?

 • Łyżki
 • Deski do krojenia
 • Chlebaki
 • Pojemniki na przyprawy i herbatę
 • Stolnicę
 • Wałek do ciasta
 • Szczypce
 • Tłuczek do mięsa
 • Noże do masła
 • Nabieraki do miodu

Jak dbać o te przedmioty?

Oliwa z oliwek

Drewniane przybory kuchenne warto zaimpregnować oliwą z oliwek lub olejem. Można zrobić to jeszcze przed ich pierwszym użyciem. Natrzyj drewniane przybory oliwą, a następnie umyj w gorącej wodzie. Poczekaj, aż całkowicie wyschną i powtórz tą czynność jeszcze raz. Dzięki temu drewno nie będzie wchłaniało zapachów i zmieniało koloru.


Zdjęcie Jak konserwować drewniane przybory kuchenne? Poznaj genialne triki! #2

Ocet jabłkowy

Drewniane łyżki i inne przybory warto zanurzyć w occie jabłkowym i pozostawić tak na całą noc. Dzięki temu zabezpieczymy drewno, przywrócimy dawny kolor i usuniemy wszystkie bakterie i grzyby.

Soda oczyszczona

Jeśli Twoje drewniane przybory mają już wyraźne przebarwienia, zastosuj sodę oczyszczoną. Wymieszaj wodę z sodą i zanurz w roztworze drewniane przedmioty na całą noc. To przywróci ich dawny wygląd.

Sól i cytryna

Doskonałym trikiem na wyczyszczenie deski do krojenia jest zastosowanie cytryny i soli gruboziarnistej. Umyj deskę w gorącej wodzie. Następnie posyp ją ziarnami soli. Cytrynę przekrój na pół i połówką wcieraj sól w deskę. Pozostaw na pół godziny, a następnie dokładnie umyj.

Zdjęcie Jak konserwować drewniane przybory kuchenne? Poznaj genialne triki! #3

Chlebak - jak o niego dbać?

Drewniane chlebaki mają tendencję do gromadzenia wewnątrz pleśni. Aby tego uniknąć, raz na 2 tygodnie przetrzyj wnętrze chlebaka szmatką nasączoną octem i pozostaw chlebak otwarty aż do wyschnięcia.

Dzięki tym trikom Twoje drewniane przybory kuchenne pozostaną czyste na długo. Nie będą się tak szybko niszczyć, chłonąć zapachów i pękać. Dzięki temu posłużą Ci na lata.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja