Okna bez smug! Poznaj kilka sprawdzonych trików

Okna bez smug! Poznaj kilka sprawdzonych trików
31Maj

Mycie okien nie należy do przyjemnej części porządków, ale dla perfekcyjnej pani domu jest priorytetową podstawą. Jednak nawet te panie mają dosyć długiego i żmudnego polerowania powierzchni, dla pożądanego efektu. Okazuje się, że mycie okien wcale nie musi być czasochłonne, by te błyszczały i cieszyły nasze oko czystością bez smug.

Zdjęcie Okna bez smug! Poznaj kilka sprawdzonych trików #1

Kilka wskazówek dla lśniących okien bez smug

Pora dnia

Nie każdy wie, że pora na mycie okien jest istotna – najlepszy będzie wieczór. W ciągu dnia, gdy świeci słonko, mocno doświetlona szyba nie jest dla nas tak widoczna, jakbyśmy tego chciały. Gdy tylko słonko zachodzi, możemy znaleźć smugi i zacieki, które ukrywały się przed naszym wzrokiem w świetle dnia. Dodatkowo promienie przyspieszają schnięcie szyby i powstawanie smugi po myciu.

Zdjęcie Okna bez smug! Poznaj kilka sprawdzonych trików #2

Położenie okna

Jeśli z jakiegoś powodu musimy zdecydować się na umycie okna w ciągu dnia warto wiedzieć, jakie godziny będą najodpowiedniejsze. Jest to uzależnione od tego, gdzie mamy okna. Położone od strony wschodniej, powinnyśmy myć około godziny 11, od strony południowej najlepiej myć z samego rana lub dopiero po 15, a od zachodniej między 14-15. Najwięcej problemów przyniesie nam położenie okna od strony północnej, – jeśli chcemy uniknąć rozczarowania, poczekajmy aż zajdzie słonko.

Pora roku

Nawet wiosną, zawłaszcza wczesną, możemy natknąć się na poranna przymrozki, warto wtedy odpuścić mycie okien. Praca będzie znacznie przyjemniejsza, a efekt bardziej zadowalający, jeśli wybierzemy ciepły, chociaż nie upalny dzień. W trakcie upałów podobnie jak w przypadku mocnego słońca, płyn do szyb będzie wysychał szybko i sprzyjał powstawaniu smug.

Przed myciem okien

Nie zapominajmy i myciu ramy okna. Jeśli odłożymy to na koniec lub w ogóle jej nie wyczyścimy, możemy być pewne, że podczas mycia szkła wytworzą się smugi, gdyż będziemy ściągać brud i kurz z ramy na okno.

Zdjęcie Okna bez smug! Poznaj kilka sprawdzonych trików #3

Równie ważne są płyny i urządzenia, których będziemy używać do mycia. Na rynku dostępne są nowości i równe przydatne gadżety, jednak nie zapomnijmy o sposobach naszych babć.

Płyn do mycia szyb

Najbardziej oczywisty i popularny preparat, pomagający pozbyć się brudu to płyn do mycia szyb. Na rynku jest cała masa środków i w zależności od tego, jaki wybierzemy będzie on mniej lub bardziej skuteczny.

Chusteczki do szyb

Nowością, która okazuje się niezwykle przydatna, są specjalne chusteczki przeznaczone do mycia okien. Powierzchnia nie musi być wcześniej umyta, przecieramy ją chusteczką i czekamy aż wyschnie, bez dodatkowego polerowania. Opcja fajna i szybka, ale niewystarczająca, jeśli nasze okna są bardzo brudne.

Płyn do naczyń

Aby wzmocnić efekt mycia szyb, możemy przed zastosowaniem specjalnego preparatu. przemyć je wodą z niewielka ilością płynu do naczyń. Jeśli nie mamy w domu płynu do szyb, możemy potraktować to, jako opcję podstawową i jedyną, ale będziemy musiały polerować szyby.

Woda z octem

Domowy sposób znany od lat. Szklanka wody plus dwie łyżki octu i mamy własnej roboty płyn do mycia okien. Sprawdza się nawet w przypadku bardzo zabrudzonych powierzchni, chociaż nie pachnie zbyt ładnie.

Woda z cytryną

Równie skuteczny sposób, co woda z octem. Sok z małej cytryny mieszamy ze szklanką wody. Roztworu używamy do mycia, podobnie jak płynu do szyb.

Sprzęty myjące

Jeśli możemy pozwolić sobie na zakup odkurzacza do szyb lub elektrycznej myjki, to jak najbardziej powinnyśmy. Są to urządzenia, które znacznie przyspieszają i ułatwiają proces mycia okien.

Zdjęcie Okna bez smug! Poznaj kilka sprawdzonych trików #4

Jeśli pomimo stosowania się do powyższych podpunktów na naszych oknach zagościły smugi i zacieki, możemy spróbować pozbyć się ich w szybki sposób przy pomocy poniższych sposobów.

Mikrofibra

Skuteczną metodą jest przecieranie okna, po umyciu, ściereczką z mikrofibry. Ta tkanina jest idealna do pozbycia się smug i zacieków, zdecydowanie ułatwia polerowanie i skraca jego czas.

Zdjęcie Okna bez smug! Poznaj kilka sprawdzonych trików #5

Gazeta

Babciny sposób na smugi, które mimo powyższych rad powstały. Strony gazety należy zgniatać, tak długo, aż będą miękkie. Tak przygotowaną gazetą, możemy wypolerować miejsca, w których powstały smugi. Oczywiście najlepsze będą gazety szare.

Płyn do płukania

Jeśli powyższe sposoby na nic się zdały, możemy użyć niewielkiej ilości płynu do płukania tkanin. Oczywiście jest to alternatywa dla gazet, a nie dodatkowa opcja. Jest bardziej czasochłonna, gdyż umyte okna musimy jeszcze raz przetrzeć wodą z płynem, następnie do sucha wypolerować suchym ręcznikiem. Dzięki temu zabiegowi smugi powstałe podczas mycia znikną, szyba będzie ładnie pachnieć, a dodatkowo będzie zabezpieczona przed osadzaniem się kurzu.

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja