Jak sprawnie i skutecznie oczyścić nagrobki? Zaoszczędzisz sporo czasu i pracy


                    Jak sprawnie i skutecznie oczyścić nagrobki? Zaoszczędzisz sporo czasu i pracy
27Paź

Koniec października to czas, w którym szczególnie dbamy o groby naszych bliskich. Warto więc poznać kilka porad, dzięki którym skuteczniej wyczyścimy pomniki.

Krok 0 – przed przystąpieniem do czyszczenia należy usunąć wszystkie niepotrzebne rzeczy – stare kwiaty, znicze, itd. Warto też wyrwać nadmiar trawy i zebrać suche liście z okolicy nagrobka.

Krok 1 – Namocz nagrobek sporą ilością wody, aby rozpuściła najgorszy brud.

Krok 2 – Użyj detergentu – pamiętaj, aby był dostosowany do rodzaju kamienia, z jakiego zrobiony jest nagrobek. Jeśli nie wiesz, jaki detergent przeznaczony jest do czyszczenia twojego typu tworzywa, użyj zwykłego, delikatnego płynu do naczyń. Płyn ten oczyści kamień i usunie tłuste plamy, ale nie będzie na tyle intensywny, by uszkodzić tworzywo.

Zdjęcie Jak sprawnie i skutecznie oczyścić nagrobki? Zaoszczędzisz sporo czasu i pracy #1
Źródło: https://allegro.pl/artykul/akcesoria-do-czyszczenia-grobow-122241

Krok 3 – Usuń okręgi ze zniczy – namocz plamę wodą z dodatkiem soku z cytryny. Odczekaj 2-3 minut, a następnie za pomocą szorstkiej gąbki usuń plamę.

Krok 4 – Zamiast szorstkiej gąbki, możesz użyć do zeskrobania wosku kawałka drewna. Dzięki temu masz pewność, że nie porysujesz kamienia nabłyszczanego.

Krok 5 – Usuwanie rdzy – jeśli na nagrobku pojawiła się rdza, również w łatwy sposób ją usuniesz. Wystarczy, że przygotujesz w domu pastę z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Wymieszaj oba produkty tak, aby powstała z nich gęsta pasta. Nałóż pastę na plamy rdzy, odczekaj kilka minut, a następnie wyczyść zwilżoną wodą szmatką.

Krok 6 – Po oczyszczeniu pomnika warto go zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi. W zależności od rodzaju, istnieje wiele preparatów, które ochronią pomnik przed działaniem kwaśnego deszczu, promieni UV i innych czynników środowiskowych.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja