Zastanawiasz się, dlaczego Twoje krzewy róż nie kwitną? Tutaj podam kilka wskazówek, których zastosowanie powinno pobudzić krzewy do wytwarzania większej ilości kwiatów.
- Zwiększ ilość światła
Najlepiej poprzez przesadzenie w słoneczne miejsce. Róże lubią mieć dużo światła. Nie przepadają za zacienionymi miejscami. W takim położeniu róża wypuszcza długie pędy bez kwiatów.
- Trzymaj róże z dala od drzew
Kolejną przeszkodą utrudniającą kwitnienie jest mocno rozbudowany system korzeniowy drzew. Jak wiadomo, w takich warunkach korzenie róży i drzewa będą rywalizowały o dostęp do wody i związków mineralnych. W tym przypadku tę nierówną walkę zawsze przegra róża, przez co z czasem zmarnieje.
- Przycinanie
Regularne przycinanie róż jest niezwykle ważne. Należy wycinać chore pędy, a także usówać przekwitnięte pąki róż. Jeśli tego nie zrobimy, krzew róży skupi się na wytwarzaniu nasion i zahamuje kwitnienie. Sekator do przycinania róż zawsze musi być czysty.
- Atak szkodników i chorób
W walce ze szkodnikami (mszycami, czy ogrodnicy niszczylistki) przydadzą się opryski. W deszczowe lato róże są narażone najbardziej na choroby grzybowe, aby im zapobiec stosujemy opryski preparatami grzybobójczymi.
- Odpowiednia gleba i nawożenie
Róże będą słabo kwitły na glebach podmokłych oraz ciężkich. Niezbędne jest również odpowiednie nawożenie roślin. Warto stosować nawozy do róż w postaci płynnej lub granulatu. Krzewy nawozimy od wiosny do sierpnia. Później stosujemy ewentualnie nawozy jesienne.