Co zrobić, żeby róże długo kwitły?

Co zrobić, żeby róże długo kwitły?

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje krzewy róż nie kwitną? Tutaj podam kilka wskazówek, których zastosowanie powinno pobudzić krzewy do wytwarzania większej ilości kwiatów.

  • Zwiększ ilość światła

Najlepiej poprzez przesadzenie w słoneczne miejsce. Róże lubią mieć dużo światła. Nie przepadają za zacienionymi miejscami. W takim położeniu róża wypuszcza długie pędy bez kwiatów.

  • Trzymaj róże z dala od drzew

Kolejną przeszkodą utrudniającą kwitnienie jest mocno rozbudowany system korzeniowy drzew. Jak wiadomo, w takich warunkach korzenie róży i drzewa będą rywalizowały o dostęp do wody i związków mineralnych. W tym przypadku tę nierówną walkę zawsze przegra róża, przez co z czasem zmarnieje.

  • Przycinanie

Regularne przycinanie róż jest niezwykle ważne. Należy wycinać chore pędy, a także usówać przekwitnięte pąki róż. Jeśli tego nie zrobimy, krzew róży skupi się na wytwarzaniu nasion i zahamuje kwitnienie. Sekator do przycinania róż zawsze musi być czysty.

  • Atak szkodników i chorób

W walce ze szkodnikami (mszycami, czy ogrodnicy niszczylistki) przydadzą się opryski. W deszczowe lato róże są narażone najbardziej na choroby grzybowe, aby im zapobiec stosujemy opryski preparatami grzybobójczymi.

  • Odpowiednia gleba i nawożenie

Róże będą słabo kwitły na glebach podmokłych oraz ciężkich. Niezbędne jest również odpowiednie nawożenie roślin. Warto stosować nawozy do róż w postaci płynnej lub granulatu. Krzewy nawozimy od wiosny do sierpnia. Później stosujemy ewentualnie nawozy jesienne.

Polecane