Jak nie podlewać roślin ogrodowych?


          Jak nie podlewać roślin ogrodowych?
19Lip

Podlewanie ogrodu to tylko z pozoru banalna sprawa. Wiele osób popełnia błędy w tak prozaicznej czynności, a to odbija się na kondycji roślin. Ten brak wiedzy może nawet kosztować zamieraniem roślin. Jeśli chcesz poprawnie dbać o swój ogród koniecznie poznaj nasze złote zasady.

TOP 3 najczęstszych błędów przy podlewaniu ogrodu

 • podlewanie w czasie upałów,
 • częste podlewanie zbyt małą ilością wody,
 • podlewanie zbyt silnym strumieniem i moczenie liści.
Zdjęcie Jak nie podlewać roślin ogrodowych? #1
Fot. Pixabay.com

Złote zasady podlewania roślin ogrodowych

#1. Nie mocz liści podczas podlewania!
Wiemy, że nie zawsze jest to łatwe, jednak warto postarać się i podlewać rośliny tak, aby nie zmoczyć ich liści. Kieruj strumień wody na ziemię pod roślinami. Ta ostrożność opłaci się, np. przy wrażliwych pomidorach, u których mokre liście stanowią idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych.

#2. Nie podlewaj roślin silnym strumieniem wody!
To akurat wydaje się logiczne, jednak często w pośpiechu podlewamy rośliny szybko i z silnym strumieniem wody. Nie warto! To może doprowadzić do uszkodzenia liści i kwiatów. Takie rozdarcia są źródłem infekcji grzybowej. Poświęć roślinom więcej czasu, użyj konewki i podlewaj kwiaty tak, by nie straciły na dekoracyjnym wyglądzie i mogły rozwijać się zdrowo.

#3. Nie podlewaj roślin często i mało!
Musisz wiedzieć, że rośliby pobierają wodę z płytkich warstw gleby, a te szybko wysychają. Dlatego lepiej podlewaj ogród rzadziej, a obficiej. Gleba zachowa wtedy na dłużej wilgoć. Dzięki temu nie narażasz kwiatów na uszkodzenia czy uschnięcie.

Zdjęcie Jak nie podlewać roślin ogrodowych? #2
Fot. Pixabay.com

#4. Nie podlewaj roślin w czasie upałów!
Pewnie nieraz w upalnie dni było Ci szkoda roślin i właśnie wtedy sięgałaś po konewkę albo węża ogrodowego i podlewałaś swoje rośliny. To podstawowy błąd! Krople wody na liściach roślin działają jak "małe soczewki" - skupiają promienie słoneczne, powodując oparzenia liści, a w skrajnych przypadkach wypalają nawet plamy. Poza tym musisz wiedzieć, że przy wysokiej temperaturze rośliny nastawiają się na oszczędzanie wody, a nie jej pobieranie, więc nawet z dostarczonej im wody skorzystają mniej efektywnie.

#5. Nie podlewaj roślin w środku dnia!
Ta zasada nawiązuje do poprzedniej, która związana jest ze słońcem mogącym wywołać poparzenia na liściach. Kiedy zatem podlewać? Najlepiej z rana, przed upałami, albo wieczorową porą, po zachodzie słońca.

Zdjęcie Jak nie podlewać roślin ogrodowych? #3
Fot. Pixabay.com

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja