Podpowiadamy 5 skutecznych sposobów na eliminację natrętnych i wydających irytujące dźwięki much. Pozbądź się ich raz na zawsze!
Muchy to nie tylko uciążliwe owady, które potrafią bzyczeć i latać nad głową. Przenoszą również groźne dla człowieka choroby. Siadają na naszym pożywieniu, a na ścianach pozostawiają swoje odchody w postaci ciemnych plamek. Na ciele muchy znajdują się prawie 2 miliony bakterii, a w jej przewodzie pokarmowym, aż 33 miliony bakterii. Mucha domowa może spowodować zatrucie pokarmowe, inne choroby przewodu pokarmowego, zarazić czerwonką czy wąglikiem. Niestety te uciążliwe stworzenia są aktywne przez cały rok i można je spotkać wszędzie.
Oto lista rzeczy, które możesz zrobić, aby się ich pozbyć:
#1. Prewencja
Utrudnij muchom wlatywanie do Twojego domu lub mieszkania. Pomogą w tym moskitiery, siatki w oknach. Może nie wygląda to super estetycznie, ale coś za coś. Sprawdź także, czy wokół otworów okiennych i drzwi nie ma szparek, które należałoby zlikwidować.
#2. Czystość
Dbaj o czystość w domu, nie pozostawaj okruszków, pozbywaj się rozkładających się owoców, usuwaj śmieci. Na bieżąco zmywaj naczynia i regularnie sprzątaj podłogi, kuchnię i łazienkę.
#3. Zioła
Muchy nie lubią zapachu lawendy, mięty i bazylii. Postaw te zioła a parapecie. Możesz też skorzystać z olejków zapachowych. Intensywny zapach olejku lawendowego powinien odstraszyć nie tylko muchy, ale również inne owady.
#4. Owadożerne roślinki
Rosiczka albo dzbanecznik to rośliny, które zwabią muchy, a następnie je rozłożą, czyli zjedzą.
#5. Domowy muchozol
Zamiast chemicznych środków tępiących muchy, zrób własny domowym sposobem:
Będziesz potrzebować:
- pół szklanki wody,
- pół szklanki mleka,
- 25 gramów formaliny (kupisz ją w aptece lub na allegro)
Wszystko dokładnie mieszaj i rozlej do małych spodków. Rozstaw je w całym domu. Pamiętajmy, by zrobić to tak, żeby do płynu nie miały dostępu dzieci. Substancja zwabi muchy, które po zanurzeniu w niej, pozostaną w spodku. „Upolowane" owady wylej razem z zawartością pojemniczków.
Możemy przygotować również słoik - pułapkę na muchy. Na dnie słoika kładziemy kawałki owoców, najlepiej cytrusów zaś w wieku słoika umieszczamy lejek z papieru, który trudni wyjście z naszej domowej pułapki.