Sprawdź listę jadalnych kwiatów i dowiedz się, do jakich potraw najlepiej pasują.
Nasturcje – mają piekący smak, podobny do rzodkiewki, czy rzeżuchy. Sprawdzi się w sałatkach, np. zamiast rukoli. Wzbogaci smak pasztetów, tatara, dań z serem lub jajkiem.
Bratki (fiołek trójbarwny) – te fioletowo-żółte kwiaty mają dużo witaminy C i flawonoidów oraz słodko-cierpki smak. Działają na organizm odtruwająco. Nadają się do sałatek lub jako dodatek do deserów, muffinek i zimnych napojów.
Stokrotki – to źródło m.in. beta-karotenu, witaminy C i flawonoidów. Stokrotki mają lekko miętowy smak i można je dodać do sałatek, zup, omletów, masła ziołowego, deserów.
Nagietek – to oryginalny dodatek do jajecznicy, sufletu lub ciasta, albo piękna, pomarańczowa ozdoba deseru.
Lawenda – ma ziołowy zapach i cytrynowo-kwiatowy smak. Lawenda może być składnikiem ciasteczek, lodów, galaretek i innych deserów.
Mlecz (mniszek lekarski) – Roślina ta posiada m.in. potas, magnez, krzem i żelazo, flawonoidy oraz liczne witaminy. Syrop z kwiatów mniszka wspomaga leczenie kaszlu i przeziębienia, leczy infekcje górnych dróg oddechowych, wzmacnia organizm. Z mniszka powstaje także miód, sok do piwa, herbata.
Róże – popularna róża idealnie sprawdza się jako przyprawa do mięs oraz do produkcji przetworów. Płatki róży wzmacniają organizm, działają uspokajająco, są bogactwem witaminy C, flawonoidów i karotenoidów. Pewnie próbowałaś konfitury i herbaty z róży. A co byś powiedziała na różane lody?
Jeśli nie jesteś pewna, czy dany kwiat jest jadalny lub jakie jest jego pochodzenia nie jedz go. Nie ryzykuj zatruciem organizmu. Jedz tylko sprawdzone i umyte rośliny.
A Ty? Które kwiaty jadłaś i jak smakowały?