Na pewno doświadczyłaś nieraz tego dziwnego uczucia, że jakaś sytuacja już się wydarzyła, że gdzieś to widziałaś, miałaś pewność, że to zdarza się drugi raz. Déja vu pojawia się niespodziewanie i wywołuje uczucie zaskoczenia i niepokoju. Jak wyjaśnić to zjawisko?
Podobno 60% z nas doświadcza tego dziwnego stanu.
Występuje częściej u osób młodych i lepiej wykształconych.
Badacze mają różne teorie. Jedna z nich mówi, że déja vu jest powodowane przez nierównoczesne przekazywanie obrazu z oczu do mózgu. Milisekundy różnicy w przekazie obrazu sprawiają, że nasz mózg lekko „wariuje” i to powoduje nasze wrażenie, że już gdzieś to kiedyś widzieliśmy.
Inna teoria mówi o tym, że jest to gra naszego umysłu, który potrafi jednym znanym bodźcem (np. zegarem u babci, watą cukrową, szczątkami rozmowy) zarazić drugi element, do tej pory nieznany. To powstaje poczucie, że całe zdarzenie jest nam znane i powtórne.
Inni twierdzą, że déja vu to efekt zmęczonego mózgu, który płata nam figle, a jeszcze inni, że jest dowodem na nasze drugie życie i wspomnieniami z przeszłości, które mieszają się z teraźniejszością.
Badacze mają też teorię, że déja vu to „czkawka mózgu”, czyli zjawisko nakładania się pamięci krótkotrwałej na pamięć długotrwałą.
Doświadczają go osoby z uszkodzeniami mózgu, po wypadkach, a także chorzy na padaczkę skroniową i schizofrenię.
A Ty? Byłaś kiedyś przekonana, że dana sytuacją, którą przeżywasz, już kiedyś się wydarzyła?