6 sposobów na naturalne farbowanie jajek na Wielkanoc

6 sposobów na naturalne farbowanie jajek na Wielkanoc

Przed nami Wielkanoc, jedno z najważniejszych i najbardziej radosnych świąt. Zgodnie z tradycją to czas malowania kolorowych pisanek. Choć barwniki dostępne są w każdym sklepie, to pod ręką masz mnóstwo składników, z którymi przygotujesz jajka do wielkanocnego koszyczka. Dowiedz się, jak malować pisanki w naturalny sposób. Poznaj najlepsze metody na barwenie jajek na Wielkanoc.

Zdjęcie 6 sposobów na naturalne farbowanie jajek na Wielkanoc #1

Farbowanie jajek wielkanocnych

Malowanie jajek to tradycja nierozerwalnie związana z Wielkanocą. Wykonywanie pisanek szczególnie cieszy najmłodszych członków rodziny. To świetny sposób na to, by zaangażować dzieci w świąteczne przygotowania.

Metody farbowania jajek

Choć w sklepach dostępne są sztuczne barwniki, naklejki i gotowe koszulki, to wcale nie musisz ich kupować. Czy wiesz, że możesz zabarwić jajka w naturalny sposób? Potrzebne składniki masz pod ręką! Poznaj najlepsze metody na naturalne barwenie jajek na Wielkanoc.

Zdjęcie 6 sposobów na naturalne farbowanie jajek na Wielkanoc #2

Jak farbować jajka na Wielkanoc?

Istnieją dwie metody farbowania jajek. Możesz gotować jajka jednocześnie w składnikach lub moczyć ugotowane jajka, we wcześniej przygotowanym wywarze. Do obu metod będzie potrzebny garnek, woda, ocet i sól.

Pamiętaj, że im więcej składnika, np. przyprawy, łupin, czy liści, i im dłuższy czas gotowania, tym mocniejszy kolor uzyskamy na samym końcu.

Najlepsze sposoby na naturalne farbowanie jajek na Wielkanoc

Farbowanie jajek w cebuli

To najbardziej znany sposób na naturalne farbowanie jajek. Łupinki cebuli nadadzą naszym pisankom piękny żółty, brązowy lub bordowy kolor. Możesz wybrać żółtą lub czerwoną cebulę w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać.

Zdjęcie 6 sposobów na naturalne farbowanie jajek na Wielkanoc #3

Farbowanie jajek w kapuście

Farbowanie jajek w liściach czerwonej kapusty, nada im piękną niebieską lub granatową barwę. Jeśli zostawisz je w wywarze na całą noc, kolor będzie intensywny i głęboki.

Farbowanie jajek w buraczkach

Czerwone buraczki zabarwią jajka na różowo lub brązowo. Obierz buraki i pokrój je w cienkie plastry, po ugotowaniu wywaru, pozostaw w nim jajka na kilka godzin. To niezawodny sposób stosowany już przez nasze babcie.

Zdjęcie 6 sposobów na naturalne farbowanie jajek na Wielkanoc #4

Farbowanie jajek w szpinaku lub pietruszce

Farbowanie jajek w świeżych liściach szpinaku sprawi, że będą jasnozielone. Możesz użyć do tego celu natki pietruszki, która nada im intensywny, zielony kolor.

Farbowanie jajek w curry

Do farbowania jajek możesz jednej z przypraw, które na pewno posiadasz w kuchni. Indyjskie przyprawy, takie jak curry lub kurkuma, nadadzą jajkom wspaniałą, żółtą barwę. Wystarczy jedynie 4-5 łyżek przyprawy.

Farbowanie jajek w zielonej herbacie

Przygotuj mocny napar z zielonej herbaty. Pozostawi on na skorupce głęboki oliwkowo-żółty odcień.

Czy znasz ten trik?

Jeśli po prostu włożysz jajka do wywaru to zafarbują się równomiernie. Natomiast jeśli chcesz uzyskać efekt ombre- cieniowania, to wyjmuj po jednym jajku z wywaru, w pewnych odstępach czasu. Dzięki temu jajka będą w różnych odcieniach. Dla uzyskania efektu marmurkowego, owiń jajka rajstopą lub gazą.

Pamiętaj, żeby po wyciągnięciu jajek z wywaru i ich osuszeniu, delikatnie przetrzeć je ściereczką nasączoną olejem. W ten sposób będą pięknie się błyszczały.

 

Zdjęcie 6 sposobów na naturalne farbowanie jajek na Wielkanoc #5

 

Justyna

true

Polecane