Wyciskać czy nie wyciskać? - oto pytanie, na które odpowiedz, nie zawsze jest jednoznaczna. Jak powinno się więc postępować? Odpowiadamy!
Zły nawyk
Wyciskanie pryszczy i wągrów może być bardzo kuszące. W końcu dzięki temu, chociaż na chwilę się ich pozbywasz. Niestety, w skrajnych przypadkach może się to przerodzić w nawyk, a już nawet pojedyncze wyciskanie pryszczy i wągrów może skończyć się bardzo źle. Istnieje duża szansa na to, że nie uda się wycisnąć całego wągra lub pryszcza i zostanie on pod skórą, tworząc stan zapalny, który spowoduje pojawienie się kolejnych niedoskonałości. Wszelkiego rodzaju wyciskanie, naciskanie i ruszanie wągrów i pryszczy prowadzi do rozprzestrzeniania się wydzieliny i bakterii pod skórą. Dodatkowe wypryski, czy nawet zaawansowany trądzik to najłagodniejsze skutki uboczne, jakie mogą nas spotkać.
Cierpliwość
Jeśli jest to nieduży wyprysk, należy po prostu poczekać, aż zniknie sam. Pozbędziesz się go przy oczyszczani twarzy czy peelingu. Należy wtedy pamiętać, aby często myć twarz i nie dotykać palcami wyprysku, ponieważ przez to dostaje się nie niego więcej bakterii, a więc dłużej będzie znikał. Jeśli natomiast zmiany są głębokie i bolesne, należy udać się do kosmetyczki lub dermatologa, który w pierwszej kolejności powinien ustalić przyczynę problemu.
Co zrobić po wyciśnięciu pryszcza?
Jeśli nie udało Ci się powstrzymać od wyciśniecia pryszta, bardzo ważne jest, aby skóra była odpowiednio pielęgnowana i się goiła. Każde wyciskanie pryszczy to mechaniczna ingerencja w skórę, która tego nie lubi. Zastosuj się do poniższych rad, aby konsekwencje wyciśnięcia pryszcza, trwały jak najkrócej.
1) Dbaj o cerę
Po wyciśnięciu pryszcza, skóra w tym miejscu jest uszkodzona, przez co mogą się do niej dostawać wirusy i bakterie, które wydłużą proces gojenia. Pamiętaj więc aby często przemywać twarz i nie dotykać tego miejsca, ponieważ na placach również masz wiele bakterii. Dodatkowo utrzymuj w czystości pędzle i inne przybory makijażowi.
2) Zostaw strupek
Gdy na ranie pojawi się strup, to zdecydowanie go nie zrywaj. Co prawda, nie wygląda on estetycznie, jednak jest to znak, że rana się goi, a skóra przeprowadza proces odbudowy. Zrywanie strupka może znacząco wydłużyć proces gojenia się rany i doprowadzić do blizn.
3) Bądź delikatna
Podrażniona skóra nie lubi mocnych kosmetyków, wiec na ten czas powinnaś odłożyć wszelkie ciężkie i mocne kosmetyki. Nie stosuj też kosmetyków z witaminą C, retinolem czy kwasami. Najlepiej nawilżaj to miejsce jak najczęściej.
4) Chroń przed zanieczyszczeniami
Jeśli trudno jest ci nie dotykać gojącego się miejsca, to możesz na nie zastosować specjalny plastrem, który dodatkowo ma właściwości łagodzące i nawilżające. Zastosuj wtedy plastry, które służą gojeniu się rany, a nie wysuszaniu wyprysków.