Tort ”Dwa Michały”

Małgorzata
Ciasta
17.03.2016 10:52
Tort ”Dwa Michały”

Składniki

Na biszkopt:

7 jajek

127 g mąki tortowej

203 g cukru

45 g mąki ziemniaczanej

szczypta soli

Krem michałkowy jasny:

300 ml śmietany kremówki 36%

1/2 szklanki pełnego mleka w proszku

250 g białej czekolady

125 g serka mascarpone

120 g orzeszków ziemnych nie solonych

2 łyżki rumu

Krem michałkowy klasyczny:

300 ml śmietany kremówki 36%

1/2 szklanki pełnego mleka w proszku

250 g mlecznej czekolady

125 g serka mascarpone, schłodzonego

120 g orzeszków ziemnych nie solonych

2 łyżki rumu

Poncz:

1/3 szklanka wody

1/3 szklanki ciemnego rumu

Dodatkowo do dekoracji tortu:

10 białych Michałków

10 klasycznych ‚Michałków’

170 g orzeszków ziemnych nie solonych

Przepis

Biszkopt:

Białka oddzielamy od żółtek, dodajemy sól i ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier, nie przerywając ubijania. Następnie dodajemy po kolei żółtka, nadal ubijając.Mąki mieszamy razem, przesiewamy i dodajemy do ciasta. Delikatnie mieszamy najlepiej na małych obrotach miksera lub delikatnie szpatułką. Dno tortownicy wykładamy papierem do pieczenia i wykładamy ciasto. Pieczemy w temperaturze 170-180’C przez około 35-40 minut. Upieczony biszkopt wyjmujemy z piekarnika i upuszczamy go razem z formą na podłogę z wysokości około 60 cm. Odstawiamy do ostygnięcia. Boki biszkoptu oddzielamy od tortownicy dopiero po całkowitym wystudzeniu ciasta. Gotowy biszkopt dzielimy na 4 równe blaty.

Krem michałkowy jasny:

Patelnię rozgrzewamy, wrzucamy orzechy i prażymy. Po wystudzeniu drobno siekamy. Do garnka wlewamy śmietankę i podgrzewamy do momentu wrzenia. Zdejmujemy z palnika, dodajemy mleko w proszku i mieszamy do momentu, aż mleko całkowicie się rozpuści. Dodajemy połamaną białą czekoladę i rum. Mieszamy tak, aby czekolada całkowicie się rozpuściła i powstała gładka masa bez grudek. Dla pewności masę można przelać przez sitko. Gotową masę odstawiamy do ostudzenia. Przykrywamy folią spożywczą i wstawiamy do lodówki na całą noc. Następnego dnia schłodzona masę ubijamy do momentu, aż masa zgęstnieje. Dodajemy mascarpone i orzechy. Delikatnie mieszamy do połączenia się składników. Krem chłodzimy w lodówce.

Krem michałkowy klasyczny:

Patelnię rozgrzewamy, wrzucamy orzechy i prażymy. Po wystudzeniu drobno siekamy. Do garnka wlewamy śmietankę i podgrzewamy do momentu wrzenia. Zdejmujemy z palnika, dodajemy mleko w proszku i mieszamy do momentu, aż mleko całkowicie się rozpuści. Dodajemy połamaną mleczną czekoladę i rum. Mieszamy tak, aby czekolada całkowicie się rozpuściła i powstała gładka masa bez grudek. Dla pewności masę można przelać przez sitko. Gotową masę odstawiamy do ostudzenia. Przykrywamy folią spożywczą i wstawiamy do lodówki na całą noc. Następnego dnia schłodzona masę ubijamy do momentu, aż masa zgęstnieje. Dodajemy mascarpone i orzechy. Delikatnie mieszamy do połączenia się składników. Krem chłodzimy w lodówce.

Poncz:

Wszystkie składniki ponczu mieszamy ze sobą.

Wykończenie:

Pierwszy blat układamy na paterze i nasączamy ponczem. Wykładamy połowę jasnego kremu michałkowego i wyrównujemy. Przykrywamy drugim blatem, nasączamy ponczem, wykładamy połowę klasycznego kremu michałkowego i wyrównujemy. Przykrywamy trzecim blatem, nasączamy ponczem, wykładamy pozostały jasny krem michałkowy. Przykrywamy ostatnim blatem biszkoptowym i nasączamy ponczem. Na wierzch i boki tortu wykładamy pozostały klasyczny krem michałkowy. Dokładnie smarujemy cały tort kremem. Boki tortu dekorujemy posiekanymi orzeszkami. Cukierki Michałki kroimy na mniejsze kawałki i dekorujemy nimi wierzch tortu. Tak przygotowany tort chłodzimy w lodówce.

Moje rady:

– tort najlepiej wyjąć z lodówki na 30 minut przed podaniem

– do przygotowania kremu michałkowego najlepiej użyć dobrej jakości czekolady i śmietany

– przygotowanie kremu nie sprawi Wam większych trudności, jeśli będziecie się trzymać przepisu. Masa przed ubiciem musi chłodzić się przynajmniej całą noc w lodówce.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną