Jak PRAWIDŁOWO czyścić srebro?

Jak PRAWIDŁOWO czyścić srebro?
01Mar

Jak czyścić srebro?

Wiele kobiet wręcz uwielbia srebrną biżuterię. Te z pań, które mają w swoich szkatułkach wiele ozdób ze srebra, wiedzą, że srebrne naszyjniki, kolczyki i pierścionki dość szybko ciemnieją i śniedzieją.

Różne wgłębienia, ornamenty i ozdoby z całą pewnością nie ułatwiają wyczyszczenia biżuterii. Podobnie rzecz się ma ze srebrnymi sztućcami czy naczyniami. Choć srebro wygląda pięknie, z czasem zaczyna po prostu ciemnieć.

Jak poradzić sobie ze śniedzią i innymi zabrudzeniami pojawiającymi się na srebrnych przedmiotach? Możesz oczywiście zanieść takie rzeczy do jubilera, który wyczyści srebrną biżuterię. Jeśli jednak masz odrobinę czasu i cierpliwości, poradzisz sobie z tym kłopotem sama.

Dość znanym sposobem jest czyszczenie srebra przy pomocy pasty do zębów. Polega on na nałożeniu odrobiny pasty na ściereczkę i polerowaniu srebrnego przedmiotu. Sposób ten jednak jest negowany przez wiele osób, ponieważ może niszczyć srebro oraz powodować na nim zarysowania.

Jest jednak kilka innych metod czyszczenia, które są „zdrowsze” dla Twoich srebrnych ozdób. Doskonałymi sprzymierzeńcami w walce o czystość, nie tylko biżuterii, są ocet oraz soda oczyszczona. Wystarczy, że zmieszasz dużą łyżkę sody z łyżką octu. Do takiej mieszanki wystarczy włożyć biżuterię na około godzinę. Po tym czasie wystarczy wypolerować srebrny przedmiot przy pomocy miękkiej szmatki i wypłukać w wodzie.

Innym sposobem, który nie wymaga detergentów chemicznych jest umieszczenie sreber w misce, której dno wyłożymy folią aluminiową. Następnie należy zalać to gorącą wodą i wsypać soli. By uzyskać odpowiedni roztwór, na 1 litr wody wsypuj 5 łyżek soli. Srebra muszą poleżeć w takiej mieszance kilka godzin. Sprawdzaj co jakiś czas, czy już nie trzeba ich wyjąć. Gdy śniedź z nich zejdzie, wystarczy, że je wypłuczesz i przetrzesz miękką szmatką.

Sól z wcześniejszej metody możesz zastąpić również sodą oczyszczoną. Taki roztwór również świetnie pomoże w walce z brudnymi srebrami. Jednak potrzebujesz tyle sody, by zasypać leżące na dnie pojemnika ozdoby, a wodę (gorącą) wlać dopiero na końcu. W tym przypadku również należy odczekać kilka godzin i co jakiś czas kontrolować, czy biżuteria już wróciła do swego dawnego koloru.

Jeśli zaś przedmioty nie są mocno wybrudzone, możesz spróbować zanurzyć je w spirytusie lub wódce. Jednak metoda ta nie zadziała na mocno ściemniałe srebrne rzeczy.

Do polerowania srebra warto użyć mąki ziemniaczanej i wody. Zrób z nich papkę o konsystencji mleczka do czyszczenia, a następnie poleruj miękką ściereczką. Innym skutecznym środkiem do polerowania będzie „pasta” zrobiona z popiołu i soku cytryny. Taką mieszanką również możesz przecierać swoje skarby. Jeśli jednak nie chcesz stosować domowych sposobów, bez najmniejszych problemów w sklepach dostaniesz środki przeznaczone do czyszczenia biżuterii czy większych srebrnych naczyń. Nie są one drogie, a ich skuteczność jest naprawdę wysoka. Opisane tu metody możesz stosować również do wyczyszczenia posrebrzanych przedmiotów.

następna inspiracja
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja