Jak usunąć plamę z eyelinera, pomadki?

Jak usunąć plamę z eyelinera, pomadki?
26Gru

Jak usunąć plamy z ubrań, które zostawiły nasze kosmetyki?

Wybierając kosmetyki do codziennego makijażu chcemy, by jak najdłużej pozostały na naszej twarzy. By się nie osypywały i nie rozmazywały, dzięki czemu nasz makijaż przetrwa cały dzień. Często jednak zdarza nam się pobrudzić nasze ubrania akcesoriami do malowania. A to otrzemy bluzką twarz podczas zakładania i powstają nieestetyczne plamy z podkładu. Albo upadnie na nas szczoteczka z tuszem do rzęs. To co zazwyczaj jest zaletą kosmetyków, czyli ich długotrwałość, w tym momencie staje się przekleństwem. Zazwyczaj zwykłe środki do prania nie radzą sobie z takimi plamami. Jednak są metody, dzięki którym możemy uratować naszą ulubioną bluzkę lub spodnie.

Skutecznie usuwamy plamy z pomadki

Szminka to jeden z najbardziej trwałych elementów makijażu. Powinna przetrwać posiłki, które zjadamy i napoje, które pijemy, dlatego jej konsystencja jest bardzo gęsta. Jeśli dodatkowo wybieramy mocne kolory jak czerwienie lub fiolety, to usunięcie plam z pomadki jest bardzo trudnym zadaniem. To jakiego środka możemy użyć zależy również od rodzaju tkaniny, która została ubrudzona. Stosując nieodpowiednie substancje możemy zniszczyć nasze ubranie. Delikatne tkaniny, jak jedwab, możemy wyczyścić za pomocą spirytusu denaturowanego. Należy nasączyć nim ściereczkę i delikatnie pocierać zabrudzenie. Inne ubrania z delikatnych tkanin można najpierw posypać talkiem w celu odtłuszczenia, albo zastosować płyn do naczyń. Białe rzeczy można wyprać w wybielaczu, ale tutaj też należy sprawdzić, czy jest on odpowiedni do danej tkaniny. Taka informacja powinna znajdować się na metce ubrudzonej części garderoby. W przypadku bawełny pomoże czysty alkohol. Inne skuteczne metody na usunięcie plam ze szminki to użycie alkoholu metylowego lub chlorku amoniaku. Jeśli zabrudzeniu uległa lniana tkanina możemy ją po prostu wygotować. Sztuczne tkaniny należy posmarować wazeliną, która rozpuści szminkę, a następnie zetrzeć zabrudzenie wacikiem kosmetycznym.Pamiętajmy żeby po zastosowaniu któregoś z wyżej wymienionych środków, uprać daną rzecz według zaleceń producenta.

Jak usunąć zabrudzenie z tuszu do rzęs?

Za każdym razem, gdy przypadkowo poplamimy nasze ubranie kosmetykiem do makijażu, powinniśmy od razu przystąpić do próby usunięcia plamy. Im dłużej zwlekamy, tym trudniej jest ją usunąć, gdyż substancja wysycha i wżera się w tkaninę. Jeśli sprawcą zabrudzenia na naszej ukochanej bluzce lub spodniach jest tusz do rzęs, to mamy kilka sposobów, by się go pozbyć. Zazwyczaj pod ręką mamy mydło lub płyn do mycia naczyń. Należy nawilżyć plamę płynem do naczyń i pozostawić na pół godziny lub namoczyć ubranie w wodzie z mydlinami. Im bardziej wyschnięta plama z tuszu do rzęs, tym dłużej powinno się moczyć tkaninę, nawet całą noc. Jako pierwszy krok do usunięcia zabrudzenia może być również użyta benzyna, kwas octowy lub nawet płyn, który stosujemy do demakijażu oczu. Po zmyciu nimi tuszu, należy dokładnie wyprać ubranie.

Podkład i puder - pogromcy białych bluzek

Plamy z podkładu i pudru są trudne do uniknięcia. Wystarczy chwila nieuwagi przy zakładaniu lub ściąganiu bluzki i zabrudzenie gotowe. Bardzo często nawet ubrania w sklepach mają ślady po tych kosmetykach. I tutaj z pomocą również przychodzą nam środki, które zazwyczaj mamy w domu. Pierwszy z nich jest środek do demakijażu, czyli płyn micelarny. Należy nasączyć nim płatek kosmetyczny i tak długo, i delikatnie przecierać plamę, aż zupełnie usuniemy ślady podkładu. Innym sprawdzonym sposobem jest zastosowanie odżywki do włosów. Plamę powinniśmy namoczyć w wodzie, a następnie rozprowadzić na niej odżywkę aż do utworzenia piany. Zabrudzenie musi moczyć się w takim roztworze przynajmniej przez pół godziny, a następnie możemy uprać ubranie. W usunięciu plamy z podkładu i pudru pomoże nam również pianka do golenia. Należy wycisnąć ją na zabrudzenie i pozostawić na kilka minut. Po tym czasie wcieramy piankę w podkład i spłukujemy zimną wodą. Jeśli nie pozwoliło to na całkowite usunięcie plamy, nakładamy piankę i jeszcze raz chwilę odczekujemy i znowu spłukujemy, ale tym razem ciepłą wodą.

Jakie dodatkowe środki można zastosować do usunięcia plam?

W usunięciu plam z podkładu, tuszu do rzęs i pozostałych kosmetyków do makijażu pomogą nam również inne środki. Zmywacz do paznokci usunie nie tylko zabrudzenia z lakieru do paznokci, ale również z podkładu. Zamiast płynu micelarnego możemy zastosować chusteczki do demakijażu, które są nim już nasączone. Lakier do włosów pomoże wywabić każde zabrudzenie, jeśli przed upraniem tkaniny spryskamy ją właśnie lakierem. Jeśli podczas malowania osypie nam się cień do powiek lub róż to powinniśmy zdmuchnąć go z tkaniny za pomocą suszarki do włosów. Nie używajmy do tego rąk, gdyż tylko wetrzemy proszek w ubranie i sprawimy, że będzie go ciężko usunąć. Bardzo często niedocenione jest szare mydło, które okazuje się skuteczne w usuwaniu wielu zabrudzeń, również tych powstałych w wyniku używania kosmetyków do makijażu. Zawsze też możemy zastosować profesjonalny odplamiacz przeznaczony do danego rodzaju zabrudzeń. Dzięki niemu bezpiecznie usuniemy plamy. Powinniśmy również wykształcić w sobie nawyki, które zminimalizują ryzyko zabrudzeń. Lepiej nie zakładać wyjściowych ubrań przed wykonaniem makijażu. Gdy upadnie nam na nie szczoteczka z tuszem do rzęs lub wyleje się podkład, może dojść nawet do zniszczenia tkaniny. Jeśli nie mamy czasu od razu zająć się plamą, to później może być to bardzo trudne. W takim przypadku, jeśli powstałe zabrudzenie zostało spowodowane oleistą substancją np. pomadką do ust, warto przetrzeć je kostką lodu i wykruszyć pozostałości kosmetyku. Zawsze starajmy się również uważać przy zakładaniu i ściąganiu ubrań, by nie pozostały na nich ślady podkładu. To jedne z najpopularniejszych zabrudzeń, które jednocześnie nie jest łatwo usunąć.

Usuń plamy z kosmetyków łatwo i skutecznie

Jeśli zabrudzimy nasze ubranie szminką lub podkładem, pamiętajmy żeby nie wpadać w panikę. Należy jak najszybciej usunąć plamę, ale nigdy nie róbmy tego za pomocą zwykłej wody. Nie używajmy też płynów do demakijażu lub zmywaczy do paznokci na bazie olejków. Pozostawią one nieestetyczne, tłuste plamy. Najlepiej zastosować benzynę, alkohol lub odplamiacz. Należy odpowiednio dobrać środek, by nie uszkodził on tkaniny, zwłaszcza w przypadku delikatnych tkanin, jak jedwab. Należy delikatnie przetrzeć tkaninę płatkiem kosmetycznym z danym środkiem, a następnie ją dokładnie wyprać. Czasami bywa konieczne nawet całonocne moczenie zabrudzenia, ale jeśli chcemy uratować nasze ubranie, warto to zrobić. W przypadku wyjątkowo trudnych do usunięcia plam, możemy też udać się do profesjonalnej pralni, która posiada sposoby na pozbycie się zabrudzeń.

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ