Trutka na szczury w słoiczkach dla niemowląt? Jest oświadczenie firmy [aktualizacja]

Martyna P.
Zdrowie
20.04.2026
Trutka na szczury w słoiczkach dla niemowląt? Jest oświadczenie firmy [aktualizacja]

W Europie pojawił się niepokojący sygnał dotyczący produktów dla najmłodszych, który szybko przyciągnął uwagę służb i rodziców. Sprawa rozwija się dynamicznie i obejmuje kolejne kraje, a jej szczegóły mogą zaskoczyć. Warto wiedzieć, czego dotyczy problem i na co zwrócić szczególną uwagę.

Słoiczki dla dzieci pilne wycofane ze sprzedaży 

W ostatnich dniach europejskie służby nadzoru rynku spożywczego odnotowały poważny incydent dotyczący produktów dla najmłodszych.

Wybrane słoiczki z żywnością dla niemowląt zostały pilnie wycofane ze sprzedaży, a sprawa szybko nabrała międzynarodowego rozgłosu.

Pierwsze działania podjęto w Austrii, jednak sytuacja może mieć szerszy zasięg.

Marchewka z ziemniakami dla niemowląt 

Problem dotyczy jednego z wariantów popularnych dań dla dzieci – produktu o smaku marchewki z ziemniakami (190 g), przeznaczonego dla niemowląt od 5. miesiąca życia marki HiPP.

Artykuł był dostępny w dużych sieciach handlowych, takich jak SPAR, EUROSPAR, INTERSPAR oraz Maximarkt.

W odpowiedzi na zgłoszenia konsumentów rozpoczęto szeroko zakrojoną akcję obejmującą nawet około 1500 punktów sprzedaży.

Producent podkreślił, że produkt opuścił zakład w prawidłowym stanie, a problem mógł pojawić się na późniejszym etapie dystrybucji.

Wyniki analiz próbek – co wykazały badania?

Największe poruszenie wywołały wyniki analiz laboratoryjnych przeprowadzonych na próbkach z podejrzanych produktów.

Austriackie instytucje potwierdziły obecność substancji stosowanej jako środek do zwalczania gryzoni. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Austrian Agency for Health and Food Safety, chodzi o bromadiolon – związek wpływający na proces krzepnięcia krwi.

Eksperci zwracają uwagę, że kontakt z tą substancją może prowadzić do poważnych zaburzeń organizmu, a pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero po 2 do 5 dniach. To opóźnienie sprawia, że sytuacja jest szczególnie niepokojąca i wymaga wzmożonej ostrożności.

Na co zwrócić uwagę? 

Służby przekazały listę elementów, które mogą wskazywać na nieprawidłowości w opakowaniu. Wśród nich znajdują się:

  • nietypowe oznaczenia na spodzie słoiczka,
  • uszkodzone lub nieszczelne zamknięcie,
  • brak charakterystycznego dźwięku przy pierwszym otwarciu,
  • zmieniony zapach lub wygląd zawartości.

W przypadku zauważenia takich cech zaleca się nieużywanie produktu oraz kontakt ze sprzedawcą.

Czy problem dotyczy tylko jednego kraju?

Choć pierwsze przypadki wykryto w Austrii, sytuacja szybko zwróciła uwagę innych państw.

Podobne działania prewencyjne podjęto m.in. w Czechach i na Słowacji, gdzie również zdecydowano się na wycofanie wybranych partii produktów.

Dodatkowo pojawiły się informacje o analizach prowadzonych wcześniej w Niemczech, co może sugerować, że sprawa ma charakter ponadregionalny.

Możliwa ingerencja zewnętrzna – trwa śledztwo

Według wstępnych ustaleń problem nie powstał na etapie produkcji. Coraz częściej mówi się o możliwej ingerencji osób trzecich w łańcuchu dystrybucji. To właśnie ten wątek jest obecnie jednym z głównych kierunków dochodzenia.

Służby analizują:

  • sposób zabezpieczenia produktów,
  • logistykę transportu,
  • potencjalne miejsca naruszenia opakowań.

Na tym etapie nie potwierdzono rozszerzenia problemu na inne serie produktów, jednak dochodzenie nadal trwa.

Czy są osoby poszkodowane?

Na chwilę obecną nie odnotowano przypadków poważnych problemów zdrowotnych związanych z tym zdarzeniem.

Mimo to służby traktują sytuację bardzo poważnie i zalecają zachowanie szczególnej ostrożności.

Rodzicom przypomina się o:

  • dokładnym sprawdzaniu opakowań,
  • przestrzeganiu zaleceń producentów,
  • reagowaniu na wszelkie niepokojące sygnały.

Co powinni zrobić konsumenci?

Jeśli posiadasz produkt z podejrzanej partii:

  • nie używaj go,
  • zwróć go do miejsca zakupu,
  • śledź oficjalne komunikaty producenta i instytucji nadzorczych.

Takie działania pozwalają zminimalizować ryzyko i zwiększają bezpieczeństwo użytkowników.

Sytuacja pod kontrolą, ale wymaga uwagi

Choć sprawa budzi duże emocje, warto podkreślić, że działania służb były szybkie i zdecydowane. Wycofanie produktów oraz międzynarodowa współpraca instytucji pokazują, jak ważne jest bezpieczeństwo konsumentów – szczególnie najmłodszych.

Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a kolejne informacje będą publikowane wraz z postępem śledztwa.

Więcej informacji - TUTAJ

Oświadczenie firmy HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG (HiPP Niemcy)

W związku z przypadkiem manipulacji dotyczącej słoiczków dla niemowląt HiPP w Austrii, Czechach i na Słowacji, działając w duchu pełnej transparentności i odpowiedzialności, przekazujemy informacje w przedmiotowej sprawie .HiPP padł ofiarą szantażu.

Wiadomość od szantażysty otrzymaliśmy na ogólną skrzynkę mailową, niewykorzystywaną do korespondencji indywidualnej i – zgodnie z przyjętymi procedurami – sprawdzaną okresowo.

Niezwłocznie po zapoznaniu się z treścią wiadomości poinformowaliśmy organy policji oraz powołaliśmy wewnętrzny zespół zarządzania kryzysowego.

Natychmiast podjęliśmy działania mające na celu ochronę naszych konsumentów. Pozostajemy w ścisłej i stałej koordynacji oraz współpracy z organami ścigania – dotyczy to również naszej komunikacji. Pragniemy wyraźnie podkreślić, że incydent ten nie ma związku z jakością naszych produktów.

Procesy produkcji, zapewnienia jakości oraz kontroli funkcjonują w HiPP w pełni prawidłowo. Obecna sytuacja wynika z zewnętrznej manipulacji o charakterze przestępczym, pozostającej poza naszą sferą wpływów na trzech wspomnianych rynkach. Nie posiadamy wiedzy o żadnych dalszych przypadkach.  

Prosimy o zrozumienie, że z uwagi na toczące się postępowania na obecnym etapie możemy przekazywać wyłącznie informacje, które zostały zweryfikowane i oficjalnie zatwierdzone przez właściwe organy. O nowych, istotnych ustaleniach będziemy informować na bieżąco, w uzgodnieniu z organami ścigania. 

Komunikat dla konsumentów – zalecenia firmy HiPP 

Firma HiPP przekazała ważne informacje dotyczące incydentu o charakterze przestępczym, który dotyczy wybranych produktów dostępnych wyłącznie na rynkach Austrii, Czech i Słowacji. Sprawa obejmuje słoiczki „Marchewka z ziemniakami” 190 g – produkt ten nie jest dostępny w Polsce.

Najważniejsze informacje dla konsumentów

HiPP podkreśla, że:

  • sytuacja nie dotyczy produktów dostępnych w Polsce,
  • wycofanie produktów w innych krajach nie wynika z błędów produkcyjnych ani jakościowych,
  • wszystkie słoiczki opuściły zakłady produkcyjne w pełni bezpieczne i zgodne z normami,
  • incydent ma charakter celowego działania przestępczego, którym zajmują się odpowiednie służby.

Co się wydarzyło?

W toku prowadzonych postępowań wykryto pojedyncze przypadki manipulacji przy słoiczkach dla niemowląt. Zdarzenia te najpierw odnotowano w Austrii, a następnie również w Czechach i na Słowacji.

Według ustaleń służb, w zmanipulowanych produktach znajdowała się niebezpieczna substancja – trutka na szczury. Podkreślono, że ingerencja nastąpiła po opuszczeniu przez produkty zakładów produkcyjnych.

Jakie działania zostały podjęte?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez firmę:

  • partnerzy handlowi w Czechach i na Słowacji prewencyjnie wycofali wszystkie słoiczki HiPP ze sprzedaży,
  • w Austrii prowadzona jest akcja wycofywania produktów zakupionych w sieci SPAR,
  • sieć SPAR zdecydowała się dodatkowo usunąć wszystkie produkty HiPP ze swoich sklepów, rozszerzając środki ostrożności także na inne kraje,
  • dotychczas zabezpieczono niewielką liczbę zmodyfikowanych słoiczków, w tym jeden w Austrii.

Firma HiPP wyraźnie zaznacza, że proces produkcji, kontrola jakości oraz standardy bezpieczeństwa działają prawidłowo i nie mają związku z incydentem.

Jak rozpoznać potencjalnie naruszony produkt?

Zgodnie z ustaleniami dotyczącymi Austrii, podejrzane słoiczki były oznaczone:

  • białą naklejką z czerwonym okręgiem na spodzie opakowania.

Zalecenia firmy HiPP dla konsumentów

HiPP przypomina i podkreśla, że są to oficjalne zalecenia firmy, które warto stosować zawsze – niezależnie od obecnej sytuacji:

  • przed użyciem należy dokładnie sprawdzić czy opakowanie nie zostało naruszone,
  • szczególną uwagę trzeba zwrócić na szczelność zamknięcia próżniowego (charakterystyczne „kliknięcie” przy otwieraniu),
  • w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących produktu nie należy go spożywać ani podawać dziecku.

Co dalej?

Firma HiPP pozostaje w stałym kontakcie z organami ścigania we wszystkich krajach objętych sprawą. Ze względu na trwające dochodzenie przekazywane są wyłącznie potwierdzone informacje, istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa konsumentów.

Producent deklaruje, że będzie na bieżąco informować o nowych ustaleniach – po ich oficjalnym potwierdzeniu przez odpowiednie instytucje.

źródło: 

  • www.ages.at
  • austriacka policja,
  • komunikaty sieci handlowych SPAR/EUROSPAR/INTERSPAR/Maximarkt,
  • służby bezpieczeństwa żywności w Czechach i na Słowacji
# niemowlę # śledztwo # bezpieczeństwo żywności # wycofanie
Kluczowe Punkty
  • Słoiczki wycofane: Wybrane słoiczki z jedzeniem dla niemowląt zostały pilnie wycofane ze sprzedaży w kilku krajach.
  • Substancja toksyczna: Laboratoria wykryły bromadiolon, środek przeciwgryzoniowy wpływający na krzepnięcie krwi.
  • Objawy opóźnione: Pierwsze objawy zatrucia mogą pojawić się po 2–5 dniach, co utrudnia szybką identyfikację problemu.
  • Możliwa ingerencja: Podejrzewa się manipulację w łańcuchu dystrybucji i trwają dochodzenia międzynarodowe.
  • Co robić: Nie używać podejrzanych partii, zwrócić je do sklepu i śledzić oficjalne komunikaty.
  • Zostań z nami