Autor „Dnia Szakala” nie żyje! Frederick Forsyth miał 86 lat!

Justyna
Newsy
09.06.2025 21:57
Autor „Dnia Szakala” nie żyje! Frederick Forsyth miał 86 lat!

Zmarł jeden z najbardziej wpływowych pisarzy powieści sensacyjnych i szpiegowskich XX wieku. Informacja o śmierci Fredericka Forsytha zasmuciła miliony czytelników na całym świecie.

Zmarł w wieku 86 lat

Frederick Forsyth zmarł 9 czerwca 2025 roku, mając 86 lat. Wiadomość została potwierdzona przez jego agenta literackiego, Jonathana Lloyda.  W krótkim oświadczeniu napisał:

"Opłakujemy śmierć jednego z najlepszych autorów thrillerów na świecie".

Od RAF do MI6 – niezwykła ścieżka kariery

Zanim zasłynął jako autor bestsellerów, Forsyth zdążył zebrać wyjątkowe życiowe doświadczenia. W wieku zaledwie 19 lat został pilotem RAF. Później rozpoczął karierę dziennikarską – najpierw w lokalnej prasie, a następnie w agencji Reuters i BBC.

Szczególnym momentem w jego biografii był pobyt w Afryce podczas wojny Biafry. To tam rozpoczął współpracę z brytyjskim wywiadem MI6, do której przyznał się publicznie dopiero po 50 latach. Działał także w NRD i RPA.

Bestsellerowy autor znany na całym świecie

Przełomem w jego karierze literackiej była powieść „Dzień Szakala”, wydana w 1971 roku. Opowieść o fikcyjnym zamachu na generała Charles’a de Gaulle’a odniosła międzynarodowy sukces i stała się klasykiem gatunku. Książka była kilkukrotnie ekranizowana – m.in. z Edwardem Foxem i Brucem Willisem w rolach tytułowych.

„Dzień Szakala” zapoczątkował złoty okres w karierze Forsytha. Jego twórczość zyskała uznanie nie tylko wśród czytelników, ale także krytyków.

Blisko 20 powieści i 70 milionów sprzedanych egzemplarzy

Frederick Forsyth zasłynął z niezwykłej dbałości o realizm i detale. Każdą książkę poprzedzały miesiące żmudnych przygotowań – autor prowadził rozmowy z ekspertami, przeglądał dokumenty, analizował wydarzenia historyczne i pracował jak reporter śledczy. Jego styl łączył dziennikarską precyzję z napięciem godnym najlepszych thrillerów. Czytelnicy cenili go za to, że fikcja w jego książkach często zdawała się bardziej prawdziwa niż rzeczywistość, a niektórzy podejrzewali nawet, że ujawnia informacje tajne. Forsyth wielokrotnie podkreślał, że literatura sensacyjna powinna być tak przekonująca, by czytelnik zapomniał, że ma do czynienia z powieścią.

Na przestrzeni dekad Forsyth napisał około 20 książek, które sprzedały się w ponad 70 milionach egzemplarzy na całym świecie. Wśród jego najbardziej znanych tytułów znalazły się:

  • „Akta Odessy”

  • „Psy wojny”

  • „Negocjator”

  • „Diabelska alternatywa”

  • „Czwarty protokół”

  • „Pięść Boga”

  • „Fox”

  • „Kobra”

  • „Afgańczyk”

  • „Upiór Manhattanu”

  • „Mściciel”

Jego książki do dziś są wydawane i tłumaczone na dziesiątki języków, a wiele z nich stanowi inspirację dla filmów, seriali i produkcji telewizyjnych.

🕯️ Żegnaj, mistrzu

Odejście Fredericka Forsytha to koniec pewnej epoki w literaturze szpiegowskiej. Pisarz połączył faktograficzną precyzję dziennikarską z literackim talentem do budowania napięcia, które wciągało miliony czytelników. Jego wpływ na współczesny thriller polityczny i sensacyjny jest nie do przecenienia.