Niebo szykuje nam wyjątkowy spektakl, który zdarza się rzadziej niż zaćmienie Słońca. W połowie czerwca dojdzie do zjawiska, które łączy w sobie pełnię, kolorowe barwy i unikalną trajektorię Księżyca. Warto wiedzieć, gdzie i kiedy patrzeć w górę!
Truskawkowa pełnia – co kryje się pod nazwą?
Już 11 czerwca 2025 roku nastąpi pełnia Księżyca, która w kalendarzu astronomicznym nosi nazwę Truskawkowej Pełni. Pochodzi ona od rdzennych plemion Ameryki Północnej, dla których czerwiec był czasem zbiorów dzikich truskawek. Inne funkcjonujące określenia to Miodowa Pełnia lub Kwiatowa Pełnia – odnoszące się do obfitości kwitnącej przyrody i zbiorów pszczelich.
Chociaż nazwa sugeruje, że Księżyc przybierze różowawy odcień, to nie barwa jest w tym roku najważniejsza.
Co to jest Wielkie Zatrzymanie Księżyca?
W tym samym czasie dojdzie do dużo rzadszego zjawiska, znanego jako Wielkie Zatrzymanie Księżyca. Występuje ono raz na 18,6 roku i jest związane z nachyleniem orbity Księżyca względem ekliptyki. W praktyce oznacza to, że nasz naturalny satelita wschodzi i zachodzi wtedy znacznie dalej od typowych punktów na horyzoncie.
W efekcie jego trasa po nocnym niebie jest nietypowo wysoka lub niska, a cały ruch Księżyca wygląda jak wyjęty z innego świata. To zjawisko będzie szczególnie widoczne w czasie pełni, czyli 11 czerwca.
Iluzja księżycowa: pomarańczowa kula na niebie
Jednym z najbardziej widowiskowych efektów Wielkiego Zatrzymania jest tzw. iluzja księżycowa. Gdy Księżyc wschodzi lub zachodzi, jest bardzo nisko nad horyzontem – wtedy wydaje się większy niż zwykle, a jego tarcza może przybrać pomarańczowy lub bursztynowy odcień.
To wrażenie nie jest wynikiem zmiany rzeczywistego rozmiaru, lecz złudzenia optycznego – nasz mózg porównuje Księżyc do obiektów znajdujących się na linii horyzontu, co potęguje efekt.
🕒 Kiedy i gdzie najlepiej obserwować zjawisko?
Najlepsze momenty do obserwacji to:
-
Wieczór 10 czerwca
-
Noc z 10 na 11 czerwca, tuż po zachodzie Słońca
-
11 czerwca o godz. 9:43 (pełnia w apogeum zjawiska)
Zjawisko będzie można obserwować z całej Polski, ale szczególnie spektakularnie zaprezentuje się z miejsc, gdzie horyzont jest szeroko otwarty. Polecane lokalizacje to:
-
plaże nad Bałtykiem
-
górskie polany
-
łąki na Mazurach
-
punkty widokowe w miastach
Warto wcześniej wybrać miejsce z dobrym widokiem i minimalnym zanieczyszczeniem świetlnym, by w pełni docenić ten rzadki spektakl.
Spektakl nieba tylko raz na pokolenie
Zarówno Truskawkowa Pełnia, jak i Wielkie Zatrzymanie Księżyca to zjawiska, które osobno zdarzają się stosunkowo często, ale ich nakładanie się to wydarzenie absolutnie wyjątkowe. Ostatni raz mieliśmy taką okazję ponad 18 lat temu, dlatego warto już teraz zapisać 11 czerwca w kalendarzu.
Nie potrzeba teleskopów ani specjalistycznego sprzętu – wystarczą gołe oczy i chwila ciszy, by zobaczyć coś, co wiele osób ujrzy tylko raz w życiu. Jeśli pogoda dopisze, czeka nas noc pełna magii i astronomicznych emocji.