Osoby wybierające się na szlaki trekkingowe w regionie Cinque Terre we Włoszech powinny liczyć się z możliwością sprawdzenia obuwia. W miejscu tym obowiązuje bowiem zakaz zakładania pewnego rodzaju butów. Złamanie przepisu wiąże się z możliwością otrzymania wysokiego mandatu.
Zakaz chodzenia w klapkach
Władze Parku Cinque Terre wprowadziły zakaz spacerowania po szlakach trekkingowych w klapkach lub sandałach. Region ten każdego roku wiosną odwiedzany jest przez tysiące turystów, a nieodpowiednie obuwie może stwarzać niebezpieczeństwo.
Co więcej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa na wąskich, miejscami stromych ścieżkach wśród urwisk, w okresach największego natężenia ruchu na wybranych odcinkach zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy.
Od 50 do 2500 euro mandatu za nieodpowiednie obuwie
Dyrekcja Parku Cinque Terre informuje, że za nieodpowiednie obuwie podczas wycieczki na szlak trekkingowy turysta może zostać ukarany mandatem w wysokości od 50 do 2500 euro.
Zapowiedziano, że zakaz ten należy traktować poważnie, bo będą przeprowadzane kontrole.
Odpowiednie obuwie obowiązuje też na Via dell'Amore
Podobny zakaz obowiązuje także na słynnej Via dell'Amore. Via dell’Amore, czyli „Droga Miłości”, to jedna z najsłynniejszych tras spacerowych we Włoszech, położona w malowniczym regionie Cinque Terre w Ligurii.
Łączy dwie urokliwe miejscowości – Riomaggiore i Manarolę – oferując niezapomniane widoki na skaliste wybrzeże i lazurowe wody Morza Liguryjskiego. Ścieżka wyróżnia się nie tylko romantyczną atmosferą, ale także łatwą dostępnością – to jedna z najłagodniejszych tras w całym Cinque Terre. Nazwa nie jest przypadkowa – miejsce to od lat przyciąga zakochane pary, które zostawiają tu swoje kłódki miłości.
Nietypowe zakazy we Włoszech
Zakaz jedzenia przy zabytkach – Rzym
W Wiecznym Mieście nie wolno jeść ani pić przy wielu znanych zabytkach, takich jak Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie czy Koloseum. Władze chcą w ten sposób chronić historyczne miejsca przed zabrudzeniem i tłumami turystów spożywających pizzę „na szybko”.
Zakaz hałasu po godzinie 23:00 – w wielu miastach
W mniejszych miasteczkach i kurortach, np. na Sycylii czy w Toskanii, obowiązują lokalne przepisy zabraniające zbyt głośnego zachowania nocą. Dotyczy to również... głośnego przeciągania mebli na balkonach.
Zakaz jedzenia lodów podczas spaceru – Florencja
W centrum Florencji, szczególnie w rejonie Piazza del Duomo, jedzenie lodów, kanapek czy pizzy podczas spaceru może zakończyć się mandatem do 500 euro. Władze chcą w ten sposób ograniczyć bałagan pozostawiany przez turystów.
Zakaz karmienia gołębi – Wenecja
Wenecja od lat walczy z plagą gołębi, które niszczą zabytki i brudzą przestrzeń publiczną. Karmienie ich – szczególnie na Placu św. Marka – jest surowo zabronione, a złamanie zakazu może kosztować nawet kilkaset euro.
Zakaz kąpieli w fontannach – całe Włochy
Choć letnie upały we Włoszech bywają nie do zniesienia, wskakiwanie do fontann – nawet dla „zabawy” – jest absolutnie zabronione i karane wysokimi grzywnami. Dotyczy to również wkładania do nich nóg.