W tej restauracji Polacy mogą jeść i pić za darmo. Wszystko dzięki jednemu z naszych rodaków, który 110 lat temu, narażając własne życie, udał się do Serbii w celu pomocy w zwalczaniu epidemii tyfusu.
W restauracji Corner w Valjevo Polacy nie płacą
W malowniczej miejscowości Valjevo w zachodniej Serbii jest restauracja, w której Polacy mogą jeść i pić za darmo.
Wszystko zaczęło się w 2020 roku, kiedy to polski reżyser, Paweł Wysoczański, odwiedził lokal w Valjevo przy okazji kręcenia filmu o dobroczynnych działaniach lekarzy z Polski wobec narodu serbskiego.
Reżyser opowiedział właścicielowi restauracji, Djordje Momićowi, między innymi o polskim lekarzu Ludwiku Hirszfeldzie, który 110 lat temu dobrowolnie udał się do Serbii, aby pomóc w leczeniu chorych na tyfus. Panowała tam wtedy bowiem śmiercionośna epidemia.
Historia polskiego lekarza, który niósł pomoc Serbom tak poruszyła właściciela, że postanowił już nigdy nie brać pieniędzy od Polaków za jedzenie i picie w swojej restauracji.
- Człowiek powinien mieć misję. Mam 69 lat. Uważam, że wszyscy powinniśmy być pomostami między ludźmi i postępować humanitarnie. Jeśli polski lekarz mógł przyjechać z pomocą Serbom w obliczu epidemii, to chcę, żeby było o tym wiadomo. Dla mnie jest to niezwykle ważne; lubię pomagać, jak tylko mogę. Reklama nie jest dla mnie istotna, ważne jest bycie człowiekiem - podkreślił Djordje Momić w rozmowie z tygodnikiem "NIN".
Sprawę nagłośniła między innymi polska ambasada
7 marca 2024 roku na profilu polskiej ambasady w Serbii pojawił się wpis, w którym potwierdzono, że rzeczywiście - Polacy nie płacą w restauracji pana Momića.
"Doskonała kawa, pyszna pizza, cudowna rozmowa z panem Djordje Momić, dumnym Valjevacem, a kiedy poprosiliśmy kelnera o rachunek, dostaliśmy odpowiedź - Hirszfeld zapłacił za to 100 lat temu!" - czytamy we wpisie ambasady na Facebooku.

Kim był Ludwik Hirszfeld?
Ludwik Hirszfeld (1884–1954) był wybitnym polskim lekarzem, bakteriologiem i immunologiem, znanym przede wszystkim z pionierskich badań nad grupami krwi oraz czynnikami Rh. To on, wraz z żoną Hanną, opracował klasyfikację grup krwi 0, A, B i AB, którą stosujemy do dziś w transfuzjologii. Odkrył przyczynę konfliktu serologicznego, co uratowało życie wielu noworodkom. Odegrał ogromną rolę w rozwoju medycyny w Polsce i na świecie.
Co zrobił dla narodu serbskiego?
Podczas I wojny światowej, w latach 1915–1916, Ludwik Hirszfeld przebywał w Serbii, gdzie wybuchła epidemia duru plamistego (tyfusu). Choroba ta dziesiątkowała zarówno ludność cywilną, jak i żołnierzy. Serbia, zniszczona wojną i pozbawiona opieki medycznej, znalazła się w tragicznym położeniu.
Hirszfeld, działając jako lekarz w ekspedycji sanitarnej, współorganizował tam akcje przeciwepidemiczne, m.in. dezynfekcję, kwarantanny oraz edukację w zakresie higieny. Dzięki jego pracy i wiedzy udało się zahamować rozwój epidemii i uratować tysiące ludzkich istnień.
Za swoją odwagę i poświęcenie został przez Serbów uznany za bohatera narodowego, a jego wkład w ratowanie narodu serbskiego zapisał się na trwałe w historii tego kraju.