Lekcje wychowania do życia w rodzinie, które były prowadzone w szkołach przez wiele lat, zostaną zastąpione lekcjami edukacji zdrowotnej. Taka zmiana nie spodobała się jednak wszystkim rodzicom. Część uczniów z tych lekcji zostanie więc wypisana. Rodzice muszą sobie jednak zdawać sprawę z tego, że takiej decyzji nie będzie można cofnąć.
Lekcje z edukacji zdrowotnej
Już od września 2025 roku uczniowie z klas IV-VIII, zamiast WDŻ, będą mieć zajęcia z edukacji zdrowotnej. Przedmiot ten, jak informuje resort edukacji, pozwoli uczniom dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie i w jaki sposób zbudować zdrowotny potencjał – zarówno swój własny, jak i swojego otoczenia.
Czego będą uczyć zajęcia z edukacji zdrowotnej?
Podczas toku nauczania z przedmiotu edukacja zdrowotna, uczniowie będą poznawać ważne zagadnienia z dziedziny szeroko pojętego zdrowia. Przewiduje się omówienie 11 działów, z zakresu:
- zdrowia psychicznego,
- zdrowia fizycznego,
- zdrowia seksualnego,
- dojrzewania,
- odżywiania,
- profilaktyki uzależnień,
- bezpieczeństwa w sieci,
- zdrowia środowiskowego,
- zdrowia społecznego,
- wartości społecznych,
- odpowiednich postaw.
Decyzja o rezygnacji z zajęć nie może być cofnięta
Zagadnienia omawiane na zajęciach edukacji zdrowotnej wydają się ciekawe i ważne z punktu widzenia dorastającego człowieka. Niektóre tematy jednak budzą wśród części rodziców sprzeciw.
Istnieje więc możliwość wypisania dziecka z tych lekcji, co część rodziców z pewnością zrobi.
Taka decyzja jest jednak nieodwracalna - informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Pytanie do resortu wystosowała Rzeczniczka Praw Dziecka. W odpowiedzi dowiedziała się, że decyzja musi być przez rodziców dobrze przemyślana, bo potem nie będzie już możliwości zmiany stanowiska.
Powodem jest fakt, że konieczna jest znajomość dokładnej liczby dzieci uczęszczających na zajęcia, aby móc odpowiednio zaplanować etaty dla nauczycieli.
Decyzja obowiązuje w danym roku szkolnym
Warto jednak wiedzieć, że decyzja będzie obowiązywać jedynie w danym roku szkolnym - od następnego roku dziecko będzie już mogło wziąć udział w zajęciach z edukacji zdrowotnej.
Rezygnację z udziału w zajęciach edukacji zdrowotnej będzie można złożyć w terminie do dnia 25 września danego roku szkolnego. Wskazanie terminu na złożenie rezygnacji usprawni organizację pracy szkoły, w tym jej odpowiednie funkcjonowanie, a także zaplanowanie etatów koniecznych do realizacji zajęć z edukacji zdrowotnej. Jednocześnie rezygnacja będzie dotyczyła danego roku szkolnego. Zakłada się, że decyzja w sprawie rezygnacji z zajęć będzie podejmowana świadomie (ze względu na organizowanie spotkań informacyjnych nt. zajęć z tego przedmiotu) i z tego też względu nie przewiduje się możliwości wycofania rezygnacji dotyczącej udziału w zajęciach w trakcie roku szkolnego. - brzmi stanowisko MEN.