Program Czyste powietrze został zawieszony w listopadzie 2024 roku, jednak teraz powrócił na innych zasadach. Jedną z najważniejszych zmian jest usunięcie z listy dofinansowań zakupu pieca gazowego. Osoby, które teraz kupią piec gazowy - nie mają co liczyć na zwrot środków. Jest jednak jeden wyjątek, o którym warto wiedzieć. Część osób wciąż może liczyć dofinansowanie do pieca gazowe.
Dofinansowanie do pieca gazowe w 2025: Dla kogo?
Z programu Czyste powietrze w 2025 roku usunięto zapis o dofinansowaniu do zakupu pieca gazowego. Teoretycznie oznacza to, że osoby, które zainwestowały w ten typ ogrzewania nie otrzymają zwrotu kosztów tego zakupu.
Jest jednak ważny wyjątek - zakupienie pieca przed zawieszeniem programu, które miało miejsce w listopadzie 2024 roku.
Wiele osób bowiem zdecydowało się na zakup pieca już w 2024 roku, gdy program Czyste powietrze przewidywał zwrot kosztów zakupu tego typu źródła ogrzewania.
Część z nich jednak, pomimo zakupu pieca, nie złożyło wniosku o dofinansowanie z programu Czyste powietrze.
Osoby, które zakupiły takie urządzenia w 2024 roku, ale nie zdążyły złożyć wniosku, będą jeszcze mogły to zrobić w ramach okresu przejściowego.
Dla osób, które dokonały takiej inwestycji w 2024 r. i nie zdążyły złożyć wniosku przewidziano odrębny nabór. - czytamy na czystepowietrze.gov.pl.
Trzeba pospieszyć się z wnioskiem
Program Czyste powietrze nie będzie już obejmował dofinansowania do kotłów gazowych, ale wyjątek stanowią urządzenia nabyte przed zawieszeniem programu w listopadzie 2024 roku.
Dla takich inwestycji przewidziano ograniczony czasowo okres przejściowy, w którym będzie jeszcze można ubiegać się o dotację.
Okres przejściowy w programie Czyste powietrze 2025
Okres przejściowy w programie Czyste Powietrze w 2025 roku trwa cztery miesiące, od 31 marca 2025 roku. W tym czasie można uzyskać dofinansowanie na koszty kwalifikowane poniesione od 28 maja 2024 roku.
Kto może skorzystać z programu Czyste powietrze?
O dofinansowanie mogą występować osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub wydzielonego w nim lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Minimalny okres tej własności musi wynosić 3 lata przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Wymóg ten nie dotyczy sytuacji spadkowych. - czytamy na stronie czystepowietrze.gov.pl.
Ponadto muszą spełniać kryteria dochodowe określone w programie, a w przypadku najwyższego dofinansowania – także wymogi dotyczące standardu energetycznego budynku.
O kryteriach dochodowych przeczytacie w tym artykule: Startuje nowa odsłona dotacji Czyste Powietrze! Podano kwoty i zasady otrzymania dofinansowania