Już jutro po raz ostatni przestawimy zegarki? Unia Europejska zaapelowała do Polski

Martyna P.
Newsy
28.03.2025 9:01
Już jutro po raz ostatni przestawimy zegarki? Unia Europejska zaapelowała do Polski

W Europie ponownie wraca temat, który od lat budzi wiele emocji i dyskusji. Coraz więcej krajów domaga się konkretnych decyzji, a głos w tej sprawie ponownie skierowano także do Polski. Czy to koniec ze zmianą czasu? 

Likwidacja zmiany czasu – Jest apel do Polski

Anna-Kaisa Itkonen, która jest rzeczniczką Komisji Europejskiej zwróciła się do polskich przedstawicieli podczas briefingu prasowego w Brukseli. Kobieta zasugerowała wznowienie dyskusji dotyczącej zlikwidowania zmiany czasu.

Rzeczniczka ma nadzieje, że uda się tą kwestię skoordynować z innymi państwami członkowskimi i apeluje do Polski, aby ponownie zasiadła do rozmów.

Warto dodać, że Resort Rozwoju i Technologii tydzień temu zakomunikował, że chce zmian w zakresie zmian czasu w Polsce.

Sprawa ciągnie się od 2018 roku

Debata na temat zniesienia zmiany czasu trwa od lat. W 2018 roku Parlament Europejski poparł projekt rezygnacji z sezonowej zmiany czasu w krajach Unii Europejskiej. Każde państwo członkowskie miało podjąć decyzję, czy pozostaje przy czasie letnim, czy zimowym.

Ostateczny termin wdrożenia zmian był przewidziany na 2021 rok, jednak sprawa utknęła w martwym punkcie i żadne wiążące decyzje nie zapadły.

W Polsce temat również był rozważany – w 2019 roku Sejm RP przyjął uchwałę o rezygnacji ze zmiany czasu, ale ze względu na brak ostatecznej decyzji na poziomie Unii Europejskiej do dziś obowiązuje dotychczasowy system przestawiania zegarków.

Kiedy zmiana czasu na letni 2025?

Czas z zimowego na letni będziemy przestawiać w ostatnią niedzielę marca – 30 marca 2025 roku (w nocy z 29 na 30 marca/ z soboty na niedzielę).

Wskazówki zegara ustawiamy godzinę do przodu – z godziny 2:00 na 3:00.

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2025?

Czas z letniego na zimowy będziemy przestawiać w ostatnią niedzielę października – 26 października 2025 roku (noc z 25 na 26 października). Wskazówki zegara cofamy o godzinę – z godziny 3:00 na godzinę 2:00.

80% Europejczyków chce zniesienia zmian czasu

W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła badania. Europejczycy pytani byli o stosunek do zmian czasu. Okazuje się, że ponad 80% pytanych osób chciałoby zniesienia zmian czasowych. W badaniach wzięło udział 4,6 mln osób.

Polacy mają dość przestawiania zegarków

Z badania CBOS z marca 2019 r. wynika, że przeciwko dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych - 78,3%. Za jego utrzymaniem jest jedynie 14,2%. Badania wśród Polaków były przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Zamknij ×
Kluczowe Punkty
  • Likwidacja zmiany czasu w Europie jest ponownie przedmiotem debaty.
  • Komisja Europejska apeluje do Polski o wznowienie dyskusji na temat rezygnacji ze zmiany czasu.
  • W 2018 roku Parlament Europejski poparł projekt rezygnacji z sezonowej zmiany czasu.
  • Ostateczny termin wdrożenia zmian był przewidziany na 2021 rok, ale nie zapadły żadne decyzje.
  • W Polsce w 2019 roku Sejm RP przyjął uchwałę o rezygnacji ze zmiany czasu, ale zmiany nie zostały wdrożone.
  • 80% Europejczyków chciałoby zniesienia zmian czasu, według badania z 2018 roku.
  • Ponad 78% Polaków jest przeciwko obecnym zmianom czasu według badania z 2019 roku.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną