We wrześniu wrócą wyższe rachunki za prąd? Oto pomysł rządu na walkę z podwyżkami

Martyna P.
Biznes i finanse
12.03.2025 11:51
We wrześniu wrócą wyższe rachunki za prąd? Oto pomysł rządu na walkę z podwyżkami

W najbliższych miesiącach mogą zapaść ważne decyzje dotyczące cen energii elektrycznej w Polsce. Pojawiają się głosy o konieczności wprowadzenia stabilnych i długoterminowych rozwiązań. Czy zamrożenie cen prądu będzie przedłużone? 

Zamrożenie cen prądu na cały rok 

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej udzieliła wywiadu dla Radia TOK FM.

Kobieta uważa, że ceny energii elektrycznej powinny być zamrożone przez cały rok. Przedstawicielka Ministerstwa nie widzi sensu w zamrażaniu cen prądu przez 3 kwartały.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że obywatele oczekują przewidywalnych rozwiązań, a mrożenie cen energii elektrycznej przez cały rok jest właśnie takim rozwiązaniem. Uważa, że jest to oczywisty kalendarzowy tryb.

Decyzja w sprawie ewentualnego przedłużenia zamrożenia cen może zapaść na przełomie kwietnia i maja 2025 roku.

Resort Klimatu popiera pomysł 

Ministra zaznaczyła, że Paulina Hennig-Kloska, które reprezentuje Resort Klimatu i Środowiska także popiera pomysł zamrożenia cen prądu na cały rok.

Zamrożenie cen tylko do końca września 

Przypomnijmy, że obecna stawka maksymalnej ceny energii dla gospodarstw domowych w wysokości 500 zł/MWh będzie obowiązywała do końca września 2025 roku. Bez tego rozwiązania odbiorcy płaciliby ok. 623 zł/MWh, czyli cenę wskazaną w obowiązujących taryfach.

W połowie 2025 roku spółki energetyczne będą zobowiązane do naliczenia nowych taryf. Rząd wówczas oceni, czy istnieje potrzeba dalszego wsparcia dla obywateli, co pozwoli na elastyczne dostosowanie polityki energetycznej do aktualnych warunków rynkowych.

"Jeśli będzie potrzeba, będziemy gotowi wspierać obywatelki i obywateli" - deklaruje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

Do końca czerwca 2025 roku będzie utrzymana zerowa stawka opłaty mocowej.

"Od 1 stycznia do 30 września 2025 roku obowiązuje maksymalna cena prądu dla odbiorców z grupy taryfowej G oraz odbiorców z tzw. taryfą budowlaną. Wynosi ona 0,5000 zł/kWh (bez akcyzy i podatku VAT) oraz 0,6212 zł/kWh (z VAT i akcyzą) i dotyczy całego zużycia w tym okresie. Cena ta nie dotyczy odbiorców z umowami z ceną dynamiczną. Opłaty dystrybucyjne w tym czasie będą zgodne z aktualnie obowiązującą taryfą OSD z wyjątkiem opłaty mocowej, która dla odbiorców z taryfy G będzie wynosić 0 zł" - czytamy na stronie PGE. 

Kluczowe Punkty
  • Decyzje dotyczące cen energii elektrycznej w Polsce mogą zapaść w najbliższych miesiącach.
  • Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej popiera zamrożenie cen energii na cały rok.
  • Resort Klimatu i Środowiska również popiera ten pomysł.
  • Obecna maksymalna cena energii wynosi 500 zł/MWh i obowiązuje do końca września 2025 roku.
  • Nowe taryfy energetyczne mogą być wprowadzone w połowie 2025 roku.
  • Zerowa stawka opłaty mocowej zostanie utrzymana do końca czerwca 2025 roku.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną