Do zgarnięcia nawet 600 tys. zł! Dofinansowanie na otwarcie firmy także dla osób na etacie!

Agnieszka
Dofinansowania
07.03.2025 13:53
Do zgarnięcia nawet 600 tys. zł! Dofinansowanie na otwarcie firmy także dla osób na etacie!

Osoby pracujące na etacie, które planują założyć oprócz tego firmę, mogą teraz starać się o spore dofinansowanie. Zazwyczaj bowiem na zastrzyk gotówki mogły liczyć wyłącznie osoby ze statusem bezrobotnego. Ile wynosi dofinansowanie i na jakich zasadach jest ono udzielane? Poznaj szczegóły.

Dofinansowanie na otwarcie firmy dla osób pracujących 

Osoby pracujące na umowie o pracę mogą ubiegać się o dofinansowanie na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Istnieje bowiem kilka źródeł, z których można takie wsparcie pozyskać.

Dofinansowanie z PARP

PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości) oferuje kilka rodzajów wsparcia finansowego dla osób pracujących, które chcą otworzyć działalność gospodarczą. 

W 2025 roku osoby pracujące mogą skorzystać z programów takich jak "Platformy startowe dla nowych pomysłów" oraz "Laboratorium Innowatora".

"Platformy startowe dla nowych pomysłów" to program skierowany głównie do osób z Polski Wschodniej. W ramach dofinansowania można otrzymać nawet 600 tysięcy złotych. Program skierowany jest osób, które chcą założyć innowacyjną firmę i rozwinąć swój pomysł biznesowy.

 "Laboratorium Innowatora" to natomiast program skierowany do osób fizycznych lub zespołów posiadających innowacyjny pomysł biznesowy. W jego ramach można otrzymać maksymalnie 50 tysięcy złotych.

Dofinansowanie z LGD

LD, czyli Lokalne Grupy Działania, są organizacjami, które wspierają aspirujących przedsiębiorców z terenów wiejskich i w małych miastach.

LGD wspiera pozyskiwanie dofinansowań z programów unijnych i krajowych, z których można otrzymać nawet 100 000 zł.

W tym przypadku konieczny jest jednak wkład własny, który zależy od wysokości dofinansowania, a także spełnienie kilku warunków. 

Warto jednak wiedzieć, że każda LGD ma swoje własne wewnętrzne regulaminy i zasady przyznawania dofinansowania mogą się nieco różnić w zależności od miejsca zamieszkania. 

Kto może skorzystać z dofinansowania z LGD:

  • Osoby fizyczne – zarówno zatrudnione, jak i bezrobotne, które planują rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
  • Mieszkańcy obszarów wiejskich – wsparcie z LGD jest skierowane głównie do osób mieszkających na wsiach oraz w małych miejscowościach do 20 tys. mieszkańców.
  • Osoby bez wcześniejszej działalności gospodarczej – zazwyczaj wymagane jest, aby wnioskodawca nie prowadził firmy przez co najmniej 2 lata przed złożeniem wniosku.
  • Osoby spełniające kryteria Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) – każda LGD określa swoje priorytetowe grupy docelowe, np. młodzież, kobiety powracające na rynek pracy, osoby powyżej 50. roku życia.
  • Osoby gotowe na uruchomienie działalności – konieczne jest przedstawienie biznesplanu oraz zapewnienie wkładu własnego (np. w postaci pracy własnej, sprzętu czy oszczędności).
  • Osoby zobowiązujące się do prowadzenia działalności przez określony czas – najczęściej wymagane jest utrzymanie firmy przez co najmniej 2 lata.

Prywatni inwestorzy i crowdfunding

Innymi, coraz bardziej popularnymi sposobami na uzyskanie dofinansowania na otwarcie własnej firmy są prywatki inwestorzy, a także crowdfunding.

Prywatni inwestorzy coraz chętniej inwestują w osoby, które mają unikalny i ciekawy pomysł na biznes.

Crowdfunding to natomiast pozyskanie finansowania przez internet, na które składa się wiele osób. W skrócie chodzi po prostu o założenie zbiórki na otwarcie biznesu, na takich platformach jak Kickstarter, Zrzutka.pl, czy GoFundMe.  

Zamknij ×