Wielu przedsiębiorców mogło skorzystać w 2024 roku z zamrożonych cen energii, co pozwoliło im znacząco obniżyć rachunki za prąd. Teraz jednak pojawił się ważny obowiązek związany z potwierdzeniem tego wsparcia. Złożenie odpowiedniego oświadczenia jest kluczowe, aby uniknąć konieczności zwrotu przyznanej ulgi.
Niższe rachunki za prąd z ważnym obowiązkiem
W 2024 roku mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogły korzystać z zamrożonych cen prądu. Niższe rachunki przysługiwały im w ramach pomocy publicznej lub de minimis.
Na przedsiębiorcach korzystających z niższych stawek ciążył obowiązek złożenia odpowiedniego oświadczenia.
Wyznaczono nowy termin na złożenie oświadczenia
Pierwotny termin na złożenie oświadczenia, które potwierdza skorzystanie z pomocy publicznej lub de minimis wyznaczono na 28 lutego 2025 roku.
Wielu przedsiębiorców nie wie o konieczności jego złożenia. Do 31 stycznia 2025 roku wpłynęło zaledwie 2 tys. oświadczeń, a podmiotów uprawnionych do zamrożonych cen prądu było około 150 tysięcy.
W związku z tym zdecydowano o przesunięciu tego terminu.
Nowy termin został ogłoszony przez Minister Klimatu i Środowiska na platformie X:
„Przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy skorzystali ze wsparcia w postaci niższych cen energii, do końca lutego powinni złożyć oświadczenie u sprzedawcy energii. Wsłuchujemy się w głos przedsiębiorców, który obawiają się, że nie zdążą złożyć wniosku w terminie. Będziemy proponować przedłużenie tego terminu do połowy roku„ - napisała Paulina Hennig-Kloska.

Te osoby będą musiały zwrócić różnicę
Niezłożenie oświadczenia potwierdzającego skorzystanie z pomocy w 2024 roku wiąże się z koniecznością zwrotu różnicy między cenę energii na umowie, a ceną maksymalną za II część roku (wraz z odsetkami).
„Zgodnie z przepisami będziesz musiał zwrócić nam z odsetkami różnicę pomiędzy ceną maksymalną a ceną, która wynika z łączącej nas umowy, jeśli w określonym terminie nie przekażesz nam informacji o otrzymanej pomocy, lub ze złożonej informacji wynika, że nie spełniasz warunków otrzymania pomocy. - wyjaśnia PGE.
Jak i gdzie złożyć oświadczenie?
Oświadczenie można złożyć elektronicznie:
- podpisem zaufanym ( ePUAP),
- podpisem osobistym potwierdzonym dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (eDowód).
Inną opcją jest złożenie oświadczenia w tradycyjnej formie. Można je wysłać pocztą lub dostarczyć do placówki.