Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydal komunika z przypomnieniem. 20 lutego 2025 roku mija ważny termin dla pewnej grupy przedsiębiorców.
20 lutego mija kluczowy termin
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że przedsiębiorcy, którzy w 2025 roku korzystają z małego ZUS plus, muszą złożyć do 20 lutego 2025 roku dokumenty rozliczeniowe z informacją o rocznym przychodzie i dochodzie, formach opodatkowania działalności oraz podstawie wymiaru składki.
„Przypominamy! Przedsiębiorcy, którzy w 2025 roku korzystają z małego ZUS plus, muszą złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacją o rocznym przychodzie i dochodzie, formach opodatkowania działalności oraz podstawie wymiaru składki. Termin mija 20 lutego „ - czytamy w komunikacie ZUS na platformie X.

ZUS zachęca do zapoznania się z zestawem popularnych pytań i odpowiedzi na temat zasad korzystania z ulgi - Więcej TUTAJ.
Komu przysługuje mały ZUS?
Aby móc skorzystać z ulgi „mały ZUS plus”, przedsiębiorca musi spełnić określone warunki. Przede wszystkim, działalność gospodarcza powinna być prowadzona na podstawie wpisu do CEIDG lub innych przepisów regulujących ten rodzaj działalności.
Limit przychodu w poprzednim roku kalendarzowym nie może przekroczyć 120 000 zł (w przypadku prowadzenia działalności przez cały rok). Jeśli działalność była prowadzona przez krótszy czas, limit ten oblicza się proporcjonalnie: 120 000 zł dzieli się przez liczbę dni w roku i mnoży przez liczbę dni prowadzenia działalności.
Dodatkowo, przedsiębiorca powinien:
- Prowadzić działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku,
- Nie korzystać z preferencyjnych składek (obliczanych od 30% minimalnego wynagrodzenia),
- W przypadku rozliczania się na karcie podatkowej, nie korzystać ze zwolnienia z VAT,
- Nie wykonywać w ramach działalności gospodarczej tych samych zadań, które wcześniej realizował jako pracownik dla tego samego pracodawcy (dotyczy bieżącego i poprzedniego roku),
- Nie podlegać ubezpieczeniom społecznym lub zdrowotnym w związku z inną pozarolniczą działalnością (np. jako wspólnik spółki, twórca, artysta, osoba wykonująca wolny zawód czy prowadząca placówkę oświatową).
Spełnienie powyższych wymagań pozwala na skorzystanie z preferencyjnych składek w ramach „małego ZUS-u plus”, co może obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
W wyliczeniach pomoże kalkulator
Na oficjalnej stronie ZUS-u znajduje się kalkulator – najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Kalkulator pomoże wyliczyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na mniejszą skalę.