Pomysłów na nowelizację programu 800 plus jest wiele. Swoją wizję przedstawił między innymi poseł Norbert Pietrykowski z Polski 2050, który uważa, że konieczna jest podwyżka świadczenia.
1600 plus zamiast 80 plus na pierwsze dziecko
Poseł Norbert Pietrykowski z Polski 2050 udzielił wywiadu dla radia TOK FM. Mężczyzna odniósł się do programu Rodzina 800 plus.
Neguje on pomysł wprowadzania ograniczeń do świadczenia 800 plus.
Proponuje, aby wysokość świadczenia została podwojona – z 800 do 1600 złotych na pierwsze dziecko w rodzinie.
Norbert Pietrykowski podkreśla, że jednym z głównych założeń programu Rodzina 500+ było zwiększenie liczby urodzeń w Polsce. Jednak, jak zauważa, efekt ten nie został osiągnięty.
Jego zdaniem kluczowe dla poprawy sytuacji demograficznej jest wsparcie rodzin decydujących się na pierwsze dziecko, ponieważ to właśnie ten moment stanowi największą zmianę w życiu zarówno kobiety, jak i mężczyzny.
Jak mówił poseł w rozmowie z TOK FM, narodziny pierwszego dziecka często determinują przyszłe decyzje o powiększeniu rodziny – jeśli rodzice zdecydują się na jedno, istnieje większa szansa, że będą chcieli mieć kolejne. Tymczasem obecny model wsparcia koncentruje się głównie na drugim i kolejnych dzieciach, co w praktyce nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Zdaniem Pietrykowskiego, państwo powinno bardziej skoncentrować się na zachęceniu rodzin do podjęcia decyzji o pierwszym dziecku. Proponuje, by świadczenie 800+ zostało podwojone do 1600 zł właśnie dla pierwszego dziecka. Argumentuje, że budżet państwa mógłby to udźwignąć, ponieważ liczba dzieci w Polsce spada – coraz mniej noworodków się rodzi, a jednocześnie kolejne roczniki osiągają pełnoletność, przez co część środków przeznaczonych na program zwalnia
Ruszył nabór wniosków o 800 plus 2025/2026
Aby zachować ciągłość wypłat świadczenia wychowawczego 800 plus konieczne jest złożenie wniosku o świadczenie na NOWY OKRES ROZICZENIOWY, który rozpocznie się 1 czerwca 2025 roku i potrwa do 31 maja 2026 roku.
Wnioski można składać do 30 kwietnia 2025 roku.
Możliwa jest przerwa w wypłatach
Przerwa w wypłatach będzie dotyczyć rodziców, którzy nie dotrzymają formalności (nie złożą wniosku w terminie do 30 kwietnia 2025 roku).
WAŻNE: Po złożeniu wniosku po wyznaczonym terminie może nastąpić nawet 3-miesięczna przerwa wypłacie świadczenia. W okresie tym będzie ustalane prawo do wypłaty 800 plus.