Do Ministerstwa trafiła petycja dotycząca likwidacji jednego z dni ustawowo wolnych od pracy. Prace nad nowelizacją przepisów nabrały tempa.
To święto zniknie z kalendarza dni wolnych?
Sejmowa Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie usunięcia święta Zielone Świątki z kalendarza dni ustawowo wolnych od pracy.
Została ona złożona przez posła Koalicji Obywatelskiej – Marcina Józefaciuka. Poseł podkreślił w petycji, że święto Zielone Światki zawsze wypada w niedzielę, która jest dniem wolnym.
Zdecydowano o stworzeniu projektu dezyderatu do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Poseł podkreśla, że należy znowelizować ustawę z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Petycja zakłada uchylenie dwóch przepisów:
-
art. 1 pkt 1 lit. g, wskazującego na pierwszy dzień Zielonych Świątek jako dzień wolny od pracy,
-
art. 3, zgodnie z którym „wykonanie ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów i wszystkim ministrom”.
"Ja sprawozdawałem petycję prezentując opinię prawników. Opinia mówiła również o pierwszym dniu Wielkanocy, jednak tę sugestię jednogłośnie odrzuciliśmy. Jednomyślnie, bez głosu sprzeciwu, postanowiono o wysłaniu dezyderatu do @MRPiPS_GOV__PL w sprawie Zielonych Światek" - pisze Marcin Józefaciuk na platformie X.
Zmiana nie wpłynie na uprawnienia pracowników
Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji podkreśliło, że uchylenie święta Zielone Świątki jako dnia ustawowo wolnego od pracy nie wpłynie na uprawnienia pracowników, którzy pracują w niedzielę. Podkreślono, że wymiar czasu pracy jest obniżony o 8 godzin przez każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.
Zielone Świątki w 2025 roku
Zielone Świątki to ludowa nazwa Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, jednego z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Obchodzone jest 50 dni po Wielkanocy, dlatego często nazywane jest Pięćdziesiątnicą.
Święto to upamiętnia moment, gdy na Apostołów i Maryję zstąpił Duch Święty, napełniając ich mocą do głoszenia Ewangelii (Dz 2,1-13). Zesłanie Ducha Świętego uznawane jest za początek Kościoła i jego misji na świecie.
W tradycji ludowej Zielone Świątki wiązały się z obrzędami rolniczymi i pasterskimi. Do dziś w wielu regionach domy i kościoły dekoruje się zielonymi gałązkami, symbolizującymi odrodzenie i życie.
W Kościele katolickim Zielone Świątki są świętem nakazanym, co oznacza obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej.
W 2025 roku Zielone Świątki wypadają 8 czerwca.
Wigilia dniem wolnym od pracy
Przypomnijmy, że Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą, która ustanawia Wigilię dniem wolnym od pracy od 2025 roku.
Ustawa wprowadza dodatkowo trzy niedziele handlowe poprzedzające Wigilię (dotychczas były dwie).
Dodajmy, że ustawa gwarantuje pracownikom handlu w grudniu co drugą niedzielę wolną od pracy w handlu (oraz wykonywania czynności związanych z handlem takich jak np. rozkładanie towaru). W praktyce oznacza to, że w grudniu będą pracować w maksymalnie dwie niedziele.
źródło: pulshr.pl