Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat dotyczący wysyłki ważnych dokumentów i przypomniał o istotnych kwestiach.
ZUS rozpoczął wysyłkę 10,4 mln formularzy
ZUS wydał komunikat w mediach społecznościowych, w którym poinformował, że rozpoczęła się wysyłka wysyłka deklaracji podatkowych do świadczeniobiorców za 2024 rok.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że formularze trafią do wszystkich 10,4 mln osób, które w zeszłym roku pobrały chociaż jedno świadczenie z ZUS (np. renty, emerytury, zasiłki).
Wysyłka deklaracji podatkowych będzie trwała do końca lutego 2025 roku.
Te osoby nie muszą składać zeznania
Osoba, która otrzyma z ZUS PIT-40A nie musi składać zeznania podatkowego do swojego urzędu skarbowego; jeśli wynikiem rozliczenia jest niedopłata, zostanie potrącona ze świadczenia za kwiecień tego roku.
Można poczekać do 30 kwietnia
Osoba, która otrzyma z ZUS PIT-11A lub PIT-11 – może samodzielnie złożyć zeznanie do swojego urzędu skarbowego albo poczekać do 30 kwietnia - wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2024 r. wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT.
ZUS przypomniał o ważnej kwestii
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina także, że nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Takim osobom zostanie wysłany PIT-11.
ZUS przypomina, że zwrot nadpłaty będzie odbywał się bezpośrednio z Urzędu Skarbowego.

Te osoby otrzymają wniosek i ulotkę
Rzeczniczka ZUS poinformowała, że ponad 460 tysięcy emerytów i rencistów, których podatek naliczany jest jedynie od trzynastej i czternastej emerytury, otrzyma wraz z deklaracjami PIT ulotkę informacyjną oraz wniosek EPD-21 o niepobieranie zaliczek na podatek od dochodów do 30 tysięcy złotych. Złożenie tego dokumentu może zapobiec nadpłacie podatku i pozwoli uniknąć konieczności ubiegania się o jego zwrot.
Jakie dokumenty wysyła ZUS?
Oto, kto otrzyma poszczególne typy dokumentów:
1. PIT-40A
-
Emeryci i renciści, którzy pobierali świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy, a wynikiem rozliczenia jest niedopłata podatku lub saldo 0 zł.
-
Osoby mieszkające za granicą w państwach, z którymi Polskę łączą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeśli świadczenia podlegają opodatkowaniu w Polsce.
2. PIT-11A
Osoby, które pobierały świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego, m.in. zasiłki: chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze, świadczenia rehabilitacyjne.
Emeryci i renciści, którzy:
- nie pobrali świadczenia za grudzień danego roku podatkowego,
- w momencie rozliczania podatku nie byli świadczeniobiorcami ZUS,
- mieli nadpłatę podatku,
- złożyli w ZUS wniosek dotyczący obliczania i pobierania zaliczki na podatek dochodowy np. o niepobieranie zaliczek na podatek od dochodu do 30 tysięcy zł,
- złożyli wniosek o niesporządzenie rocznego obliczenia podatku.
3. PIT-11
Osoby, które pobrały w ubiegłym roku:
- świadczenie należne po osobie zmarłej,
- alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu lub należności na zaspokojenie potrzeb rodziny, jeżeli pozostają w rozdzielności majątkowej ze współmałżonkiem.
W ten sposób otrzymasz szybszy zwrot podatku
Osoby, które złożą zeznanie podatkowe w formie elektronicznej otrzymają zwrot szybciej - do 45 dni.
Na zwrot z zeznania podatkowego złożonego w formie tradycyjnej trzeba czekać do 3 miesięcy (do 90 dni).
Do 3 miesięcy trzeba poczekać w przypadku deklaracji PIT-37 i PIT-38 złożonych automatycznie dnia 30 kwietnia w usłudze Twój e-PIT.
WAŻNE: Powyższe terminy są terminami maksymalnymi. Urząd Skarbowy może wypłacić środki wcześniej.