Koniec comiesięcznych wypłat tych emerytur? Oto, jak rząd chce rozwiązać wieloletni problem

Agnieszka
Biznes i finanse
10.02.2025 9:39
Koniec comiesięcznych wypłat tych emerytur? Oto, jak rząd chce rozwiązać wieloletni problem

W Polsce od lat istnieje problem tak zwanych groszowych emerytur. Do tej pory nie udało się go racjonalnie rozwiązać, ale rząd ma na to obecnie pewien pomysł. Co więc z osobami, które pobierają świadczenie emerytalne w wysokości kilkudziesięciu groszy, czy kilku złotych? Poznaj szczegóły.

Problem groszowych emerytur w Polsce

W Polsce istnieje pewna część osób, które pobierają bardzo niskie świadczenia emerytalne. Jest to często kwota kilku gorszy, kilkudziesięciu groszy lub kilku złotych.

Dyrektorzy oddziałów ZUS w całej Polsce od dawna zwracają uwagę na fakt, że wypłacanie takich świadczeń miesięcznie wiąże się w wysokimi kosztami, które wielokrotnie przekraczają kwotę samego świadczenia.

W przestrzeni publicznej pojawił się więc pomysł powrotu do minimalnego stażu pracy, aby otrzymać jakąkolwiek emeryturę. Ten plan jest szybko został odrzucony, bo istnieje w nim kilka przeszkód.

Wprowadzenie minimalnego okresu stażu, na przykład 5 lat, jako warunku nabycia prawa do emerytury, sprowadzałoby się do tego, że grupa osób o marginalnej aktywności ekonomicznej nie tylko nie otrzymywałaby tych niewielkich świadczeń – na których prawdopodobnie szczególnie im nie zależy – ale również nie miałaby legitymacji emeryta i związanych z tym uprawnień. - mówił mówi wiceszef resortu Sebastian Gajewski w rozmowie z money.pl.

Dodał, że obecnie nawet osoby mające kilka złotych emerytury, mają ubezpieczenie zdrowotne, a po ich śmierci ich rodziny zyskują prawo do renty rodzinnej i zasiłku pogrzebowego.

Jak więc rozwiąże się problem groszowych emerytur?

Rząd proponuje, aby w celu zminimalizowania kosztów wypłat groszowych emerytur stosować rzadsze wypłaty - na przykład co trzy miesiące. Wtedy raz na kwartał emeryt dostawałby zsumowaną kwotę świadczenia, co zmniejszyłoby koszty comiesięcznych wypłat. 

- Możemy dyskutować o racjonalizacji procesu wypłaty, na przykład poprzez rzadsze wypłaty groszowych czy kilkuzłotowych świadczeń, np. raz na kwartał skumulowaną wypłatę za trzy miesiące - mówi wiceszef resortu Sebastian Gajewski.

Co z waloryzacją emerytur?

Waloryzacja emerytur w 2025 roku będzie niższa, niż zakładano. W przestrzeni publicznej pojawiły się więc głosy o tym, że rząd podbije wskaźnik i waloryzacja wyniesie więcej.

Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej zaprzecza jednak tym doniesieniom i twierdzi, że rząd nie planuje ingerowania w wysokość waloryzacji. 

Zamknij ×
Kluczowe Punkty
  • Problem groszowych emerytur w Polsce dotyczy bardzo niskich świadczeń emerytalnych, często poniżej kilku złotych.
  • Wysokie koszty wypłacania takich symbolicznych emerytur przewyższają ich wartości.
  • Propozycje wprowadzenia minimalnego stażu pracy jako warunku nabycia prawa do emerytury zostały odrzucone.
  • Rząd proponuje rzadsze wypłaty emerytur, np. raz na kwartał, by zminimalizować koszty.
  • Waloryzacja emerytur w 2025 roku będzie niższa niż zakładano.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną