Nowy okres rozliczeniowy 800 plus przyniesie wiele zmian. Wnioski o kontynuację wypłacania świadczenia od rodziców dzieci, które nie spełniają pewnych wymogów, nie będą rozpatrzone pozytywnie. Oto, kto stracił prawo do świadczenia z powodu nowych przepisów.
Kto już nie otrzyma świadczenia 800 plus?
We wrześniu 2024 roku w programie 800 plus zaszło kilka zmian. Wprowadzono bowiem warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie.
Główny warunek dotyczy przede wszystkim dzieci z Ukrainy, ale nie tylko. Aby otrzymać 800 plus, konieczne jest teraz bowiem spełnianie obowiązku nauki w polskiej szkole.
Obowiązek nauki w polskiej szkole oznacza, że dzieci z Ukrainy muszą być objęte rocznym przygotowaniem przedszkolnym w zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej lub obowiązkiem szkolnym w szkole ponadpodstawowej.
Od tej zasady jest jednak wyjątek w roku szkolnym 2024/2025. Uczniowie objęci ukraińskim systemem oświaty mogą kontynuować rozpoczętą naukę bez utraty 800 plus, jeśli są w klasie najwyższej.
Podobnie jest ze świadczeniem 300 plus, czyli finansami z programu Dobry Start. Nieuczęszczanie do polskiej szkoły oznacza brak prawa do otrzymania pieniędzy.
Te rodziny nie otrzymają świadczenia
Jednak nie tylko ukraińskie dzieci mogą być wykluczone z programu 800 plus. Pieniędzy nie otrzymają także rodziny, których dziecko:
- zawarło związek małżeński będąc nieletnim
- przebywa lub zostało skierowane do instytucji zapewniającej pełne, nieodpłatne utrzymanie (np. młodzieżowy ośrodek wychowawczy, rodzina zastępcza, zakład poprawczy czy areszt),
- posiada własne dziecko, na które pobiera świadczenie 800 plus.
Czy ograniczenia w 800 plus pójdą dalej?
W przestrzeni publicznej pojawiły się ostatnio doniesienia na temat dalej idących ograniczeń w 800 plus dla rodzin z Ukrainy. Mowa była między innymi o tym, aby świadczenie przyznawać jedynie tym rodzinom, które pracują, mieszkają i płacą podatki w Polsce.
Wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska zapewniła jednak, że program będzie kontynuowany na obecnych zasadach i rząd nie ma w planach wprowadzania kolejnych restrykcji.
Jak zachować ciągłość wypłaty 800 plus?
Aby zachować ciągłość wypłaty 800 plus, konieczne jest złożenie wniosku w odpowiednim terminie.
Składając wniosek w terminie od 1 lutego do 30 kwietnia 2025 roku - nie będzie żadnej przerwy w wypłacie świadczenia.