Jesienne pierogi zapiekane pod śmietaną

Ewelina
24.09.2014 7:49
Jesienne pierogi zapiekane pod śmietaną

Przepis

Jesienne pierogi z dynią i orzechami zapiekane pod śmietaną

Od tych pierogów rozpoczęła się moja wielka miłość do dyni. Kiedy robiłam je po raz pierwszy, miałam poważne obawy co do smaku, ale farsz z dyni, cebulki i orzechów okazał się pyszny! W każdym bądź razie mnie i mojemu Połówkowi bardzo smakowały :)

I nadmienię, że zostały laureatem konkursu organizowanego przez jeden z portali kulinarnych...

CIASTO:

3 szklanki mąki pszennej + do podsypania

szczypta soli

1 jajko

niepełna szklanka ciepłej wody

NADZIENIE:

30 dag dyni – waga po obraniu i usunięciu pestek

3 dag orzechów włoskich

1 spora cebula

1-2 łyżki masła – w zależności od wielkości cebuli

sól

świeżo zmielony pieprz

szczypta cukru

szczypta mielonego kminku

olej do gotowania i wysmarowania formy

kilka łyżek kwaśnej śmietany 18%

WYKONANIE:

Do miski przesiałam mąkę, wymieszałam ją ze szczyptą soli, wbiłam jajko i wlewając letnią wodę zarabiałam ciasto widelcem. Następnie ręką wyrobiłam gładkie, elastyczne ciasto. Przykryłam miskę ściereczką i odstawiłam na czas robienia farszu.

Wyłuskane orzechy uprażyłam na suchej patelni, po przestudzeniu drobniusieńko posiekałam.

Cebulę obrałam, pokroiłam w kosteczkę i obsmażyłam na złoto na rozgrzanym maśle. Odstawiłam do przestudzenia.

Z kawałka dyni usunęłam włóknisty środek z pestkami, obrałam go ze skóry i starłam na tarce o dużych oczkach. Do dyni dołożyłam przestudzoną cebulę i posiekane orzechy, dokładnie wymieszałam i doprawiłam do smaku solą, pieprzem, cukrem i mielonym kminkiem.

Ciasto wyłożyłam na podsypany mąką blat, rozwałkowałam na grubość około 2-3 mm, kieliszkiem o średnicy 9,5 cm wycinałam krążki, na które nakładałam jak największą ilość farszu i dokładnie zlepiałam (z tej ilości wyszło mi 21 pierogów i zostało troszkę ciasta). Zlepione pierogi odkładałam pod ściereczkę, żeby nie obsychały.

W dużym rondlu zagotowałam wodę z dodatkiem soli i łyżki oleju. Na wrzącą włożyłam pierogi, przykręciłam gaz i na wolnym ogniu gotowałam około 6 minut od wypłynięcia. Wyjmowałam łyżką cedzakową, na moment zanurzałam w misce z zimną wodą i przekładałam na cedzak.

Piekarnik rozgrzałam do temperatury 180 stopni z termo obiegiem. Dwa naczynia żaroodporne wysmarowałam olejem, dachówkowo ułożyłam pierogi, posmarowałam je kilkoma łyżkami śmietany i wstawiłam do piekarnika. Zapiekałam 12 minut, z czego na 4 ostatnie minuty włączyłam grill.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną