Przedstawiciele partii Prawo i Sprawiedliwość poinformowali o złożeniu projektu ustawy ograniczającej beneficjentów świadczenia 800 plus. Oto szczegóły..
Ograniczenia w świadczeniu 800 plus
Partia PiS złożyła projekt ustawy, który zakłada wypłacanie świadczenia 800 plus na dzieci z Ukrainy TYLKO w przypadku, gdy ich rodzice pracują w Polsce i płacą podatki.
„Składamy projekt ustawy! 800+ dla obywateli Ukrainy tylko w sytuacji, gdy ich rodzice pracują i płacą podatki w Polsce” - czytamy na we wpisie na platformie X.

Pod postem znalazło się wiele komentarzy. Oto niektóre z nich:
"Czyli jak matka z dziećmi, uciekła ze wschodniej Ukrainy o Polski, a ojciec walczy na froncie, to 800+ na dzieci nie przysługuje?"
"Tylko jeśli będzie to dotyczyć również Polskich rodzin. Każdy kto mieszka w Polsce powinien mieć takie sama prawa."
"Popieram program, lecz od początku powinien być zastosowany próg dochodowy dla Wszystkich mieszkańców Polski. Tym samym dostępna kwota stała by się większa i wsparcie dla najuboższych było by jeszcze większe. Warunek - podjęta praca"
"Tak ja też tak myślę, tylko jeśli mieszkają i pracują w Polsce i tylko jeśli płacą podatki w naszym kraju"
"Niby dobrze, a jednak nie. To miał być program, który min. zwiększy dzietność w Polsce. Czy zatem państwo Polskie chce zwiększać dzietność Ukraińców. Budujmy Polskę, nie Ukrainę!"
Musi być korzyść dla obu stron
Do sprawy odniósł się także Rafał Trzaskowski – prezydent Warszawy, kandydat na KO na prezydenta.
Mężczyzna podkreślił, że istotne jest, aby osoby przyjeżdżające do Polski i korzystające ze wsparcia finansowego przyczyniały się do wzmocnienia gospodarki. Dodał, że świadczenia te powinny być przyznawane wyłącznie wtedy, gdy osoby te pracują, mieszkają w Polsce oraz odprowadzają tu podatki. Uznał to za racjonalne podejście i skierował apel do rządu o podjęcie działań legislacyjnych umożliwiających realizację tego postulatu.
Co na to marszałek Sejmu?
Marszałek Sejmu - Szymon Hołownia zwrócił uwagę na potrzebę bardziej przemyślanego sprawdzania statusu niektórych uczestników programu 800 plus, jednocześnie podkreślając, że obecna formuła tego programu jest dobrze zaplanowana i funkcjonuje skutecznie.
Wyraził przekonanie, że zamiast wprowadzać radykalne zmiany, należy skupić się na walce z przypadkami oczywistych i bezczelnych nadużyć, które określił jako patologię. Zdaniem marszałka, państwo dysponuje odpowiednimi narzędziami do ograniczania takich sytuacji, co powinno być realizowane bez podejmowania dramatycznych i spektakularnych działań.
800 plus i obowiązek szkolny
Przypomnijmy, że od obecnie nauka dzieci z Ukrainy przebywających w Polsce jest obowiązkowa.
Rodzice składający wniosek o świadczenie 800 plus będą zobowiązani do wskazania szkoły, do której uczęszcza dziecko. Dane te mają być weryfikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za pomocą Systemu Informacji Oświatowej (SIO).
W przypadku niezrealizowania obowiązku szkolnego wobec dziecka przewidziane jest postępowanie egzekucyjne oraz kara grzywny w wysokości 100 zł.
Od czerwca 2025 roku brak realizacji obowiązku szkolnego może również skutkować utratą świadczenia 800 plus.