Program „Aktywny Rodzic” wystartował już 1 października 2024 roku. Mimo złożonych wniosków wielu rodziców nadal nie otrzymało świadczeń. Dlaczego?
Przez TE błędy ZUS nie realizuje przelewów
Program „Aktywny Rodzic” ruszył 1 października 2024 roku, a pierwsze środki zostały przelane w listopadzie 2024 (z wyrównaniem). Jednak wielu rodziców nadal nie otrzymało przelewów.
Obecnie w ZUS-ie toczą się postępowania wyjaśniające, których celem jest sprawdzenie przyczyn opóźnień w przelewach.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że rodzice wnioskujący o świadczenia w ramach programu „Aktywny Rodzic” nie dostarczają kompletu dokumentów i popełniają błędy, które uniemożliwiają wypłatę świadczeń.
Braki w obowiązkowej dokumentacji niekorzystnie wpływają na termin rozpatrzenia wniosku.
Popularnym błędem jest także złożenie wniosku o świadczenie przez obojga rodziców.
Niektóre osoby wnioskują o dwa różne świadczenia jednocześnie.
ZUS ma też często trudności z weryfikacją aktywności zawodowej rodzica.
Takie wnioski są odrzucane
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że wniosek złożony w formie papierowej NIE BĘDZIE ROZPATRWYWANY!
W tym przypadku rodzic musi zwrócić świadczenie
Zgodnie z przepisami ustawy „Aktywny rodzic” z dnia 15 maja 2024 r., za jeden miesiąc nie można pobierać dwóch świadczeń jednocześnie. Jeśli ZUS przyzna świadczenie z programu „Aktywny rodzic” za dany miesiąc, a rodzice wcześniej otrzymali już RKO za ten sam okres, wypłacone RKO będzie trzeba zwrócić do ZUS.
Świadczenia z programu „Aktywny rodzic” są wypłacane za miesiąc poprzedni (np. w grudniu za listopad). W tym czasie rodzice mogą już wcześniej otrzymać RKO za listopad. Jeśli ZUS przyzna nowe świadczenie „Aktywny rodzic” za listopad, wcześniejsza wypłata RKO za ten miesiąc będzie podlegała zwrotowi.
„ZUS uchylił prawo do RKO na ok. 42 tys. dzieci w związku z przyznaniem od października 2024 r. prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic. Sukcesywnie rozpatrujemy pozostałe wnioski”- czytamy w oficjalnym komunikacie ZUS.
ZUS uchyli świadczenie
ZUS przypomina, że jeśli w miesiącu, za który zostało przyznane świadczenie z programu „Aktywny Rodzic” został wypłacony Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to:
-
podlega on zwrotowi do ZUS (Nadpłaconą kwotę RKO rodzice mogą zwrócić do ZUS – jednorazową wpłatą albo w ratach – na rachunek, z którego ZUS przekazał im przelew ze świadczeniem) lub
-
będzie on potrącany ze świadczenia 800 plus lub
-
będzie on potrącony ze świadczenia w ramach programu „Aktyny Rodzic”.
O preferowanym sposobie rozliczenia klienci mogą poinformować ZUS na formularzu POG przez PUE/eZUS.