Sąd Najwyższy rozpatrzył sprawę emerytki, która pozwała ZUS za niewłaściwe poinformowanie o dostępnych wariantach emerytalnych. Zdaniem sądu, ZUS nie przedstawił kobiecie wszystkich skutków wyboru danego wariantu emerytury, co sprawiło, że seniorka w dłuższej perspektywie zyskała niższe świadczenie.
Seniorka wygrała z ZUS w sądzie
26 listopada 2024 r. Sąd Najwyższy wydał ważny dla emerytów wyrok. Zakład został pozwany przez seniorkę, która twierdziła, że przez niewystarczające poinformowanie jej o skutkach wyboru wariantu emerytalnego, w dłuższej perspektywie czasu była stratna.
Konrad Giedrojć, adwokat kobiet, wyjaśnił, że ZUS nie przedstawił pełnych konsekwencji finansowych decyzji. Zwrócił uwagę, że seniorka mogłaby na początku pobierać niższe świadczenie, a po ukończeniu 65. roku życia miałaby prawo zgłosić się do ZUS-u o korzystniejsze przeliczenie. O tym jednak nie została poinformowana.
Uzasadnienie wyroku
W uzasadnieniu wyroku wyjaśniono, że ZUS, proponując “korzystniejszy wariant” świadczenia, nie może odnosić się wyłącznie do bieżącego świadczenia. Musi uwzględnić i poinformować świadczeniobiorcę także o korzystniejszym wariancie na przyszłość.
Sąd Najwyższy uznał taką praktykę za naruszenie prawa świadczeniobiorcy do zaufania wobec organu państwowego.
"Może się okazać, że emerytura, której wysokość aktualnie jest niższa, w dłuższej perspektywie okaże się wyższa. Można (racjonalnie) przyjąć, że z punktu widzenia świadczeniobiorcy, gdy aktualnie różnica nie jest wielka, wskazanie 'korzystniejszego wariantu' oznacza to świadczenie, które aktualnie jest niższe kwotowo, ale po osiągnięciu 65. roku życia nastąpi jego wzrost" - brzmi uzasadnienie wyroku.
Wyrok to szansa dla seniorów
Adwokat kobiety zaznaczył, że ten wyrok może stanowić szansę dla innych seniorów, którzy zmagają się z niedostatecznymi informacjami, na podstawie których muszą podejmować ważne decyzje.
Co więcej, wyrok ten może stać się kluczowym punktem odniesienia w przypadku innych toczących się spraw przeciwko ZUS.
Jest to także sygnał dla samego ZUS-u, aby skupił się na większej transparentności i przejrzystości zasad.