Świadczenie wychowawcze z początkiem 2024 roku zostało podniesione z 500 do 800 złotych. Eksperci coraz częściej jednak wskazują na fakt, że powinno być ono waloryzowane zdecydowanie częściej, a nawet co roku. Jest w tym pewien haczyk.
Waloryzacja 800 plus jest konieczna?
Świadczenie 800 plus jest skierowane do rodziców każdego uczącego się dziecka poniżej 18. roku życia.
W przestrzeni publicznej na temat tego świadczenia ścierają się dwa głosy. Jedni twierdzą, że świadczenie należy ograniczyć lub zlikwidować, inni, że wręcz przeciwnie - jak najczęściej waloryzować.
Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych w rozmowie z PAP twierdzi, że waloryzacja 800 plus, a także innych świadczeń socjalnych, jest konieczna. Zwraca bowiem uwagę na fakt, że w roku 2023 poziom ubóstwa skrajnego w Polsce osiągnął poziom sprzed wprowadzenia świadczenia 500 plus.
Dodaje, że między innymi z tego względu 800 plus należałoby waloryzować co roku.
"Należałoby się zastanowić, w jaki sposób ustanowić sensowne proporcje pomiędzy bardzo hojnym i kosztownym dla budżetu państwa świadczeniem 800 plus a zasiłkami rodzinnymi, które są w dużym stopniu zależne od dochodów gospodarstwa domowego" - powiedział.
W corocznej waloryzacji świadczenia 800 plus jest jednak jeden haczyk.
Waloryzacja 800 plus co roku, ale…
Ekspert stwierdza, że uważa coroczną waloryzację 800 plus za konieczną, jednak powinno się to odbyć dopiero za kilka lat.
"Jeśli chodzi o 800 plus, to moja rekomendacja byłaby taka, by wprowadzić coroczną waloryzację, ale dopiero za kilka lat. Oczywiście obniżka tego świadczenia lub ograniczenie go do wybranych grup byłyby niepożądane społecznie i politycznie" - stwierdził Dominik Owczarek.
Wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia w UE
Ekspert zwrócił uwagę na inne istotne kwestie w polityce społecznej. Są to między innymi wdrożenie unijnej dyrektywy o minimalnych wynagrodzeniach w UE, wprowadzenie systemowej asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami, wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej pracy platformowej.
Zdaniem Dominika Owczarka, te trzy wspomniane kwestie zdecydowanie przybliżą Polskę do europejskiego systemu społecznego.