W 2025 roku na niedziele handlowe przypada aż osiem terminów. To jedna więcej niż w roku ubiegłym, co z pewnością ucieszy wielu konsumentów. Jednak już w styczniu musimy przygotować się na dłuższą przerwę od zakupów.
Dwudniowa przerwa na początek roku
Pierwszy weekend nowego roku oznacza dla nas ograniczenia w zakupach. 5 stycznia, w niedzielę, sklepy będą zamknięte, podobnie jak w poniedziałek, 6 stycznia, gdy obchodzimy Święto Trzech Króli. Jest to jeden z ustawowych dni wolnych od pracy, więc warto zaplanować zakupy z wyprzedzeniem.
Kiedy wypadają niedziele handlowe?
W 2025 roku niedziele handlowe przypadają na:
-
26 stycznia
-
13 kwietnia
-
27 kwietnia
-
29 czerwca
-
31 sierpnia
-
7 grudnia
-
14 grudnia
-
21 grudnia
Szczególnie warto zapamiętać grudniowe terminy, które umożliwiają wygodne zakupy przedświąteczne. Zmiana na plus? W porównaniu z 2024 rokiem mamy dodatkowy dzień na zakupy.
Wigilia jako dzień wolny od pracy
Od tego roku w Polsce Wigilia, 24 grudnia, oficjalnie stała się dniem wolnym od pracy. W zamian, aby ułatwić zakupy przedświąteczne, ustalono, że trzy ostatnie niedziele przed Bożym Narodzeniem będą handlowe. To zmiana w stosunku do lat ubiegłych, gdy do dyspozycji mieliśmy jedynie dwie takie niedziele.
Planowanie ma znaczenie
Zamknięte sklepy w niehandlowe niedziele oraz ustawowe dni wolne od pracy mogą wpłynąć na nasze codzienne obowiązki. Dlatego warto z wyprzedzeniem zapoznać się z kalendarzem i zaplanować zakupy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Wszystkie niedziele handlowe? Opinie Polaków
Czy idea handlu w każdą niedzielę powinna wrócić na stałe? Opinie w tej sprawie są podzielone. Zwolennicy podkreślają wygodę dla konsumentów, natomiast przeciwnicy wskazują na potrzebę odpoczynku pracowników handlu. Jakie jest Twoje zdanie?