Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało post, który podsumowuje nadchodzące zmiany w szkołach w 2025 i 2026 roku. Oto szczegóły.
4 kluczowe zmiany w szkołach 2025/2026
Resort Edukacji Narodowej opublikował wpis na platformie X, w którym poinformował, że ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
„Rok 2025 zaczynamy z wielką energią i przekonaniem, że to będzie dobry rok dla polskiej edukacji i polskiej szkoły. Będziemy z Wami współpracować i będziemy Was słuchać. Polska szkoła będzie nowoczesna i będzie najlepszą szkołą na świecie.” - czytamy w mediach społecznościowych.
1. Matura 2025
- Matury bez wymogu 30%
Pakiet zmian zakłada brak wymogu uzyskania 30% punktów z przedmiotu dodatkowego na maturze przez kolejne 3 lata (do końca roku szkolnego 2026/2027).
„Przedłużenie na trzy kolejne lata szkolne tj. 2024/2025–2026/2027 braku wymogu uzyskania 30% punktów możliwych do uzyskania z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym. Zmiana w tym zakresie była postulowana również przez środowiska akademickie w tym Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Konferencję Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych - czytamy na oficjalnej rządowej stronie.
- Na maturę z urządzeniem telekomunikacyjnym
Ponadto projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw zakłada wprowadzenie możliwości wniesienia na salę egzaminacyjną urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację monitorującą stan zdrowia zdającego.
- Wyższa jakość sprawdzania i oceniania matur
Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw zakłada również wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora (egzaminatora drugiego sprawdzania) i operatora pracowni informatycznej, jako osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych, w celu zapewnienia wysokiej jakości sprawdzania i oceniania prac egzaminacyjnych.
2. Programy nauczania
Ministerstwo poinformowało, że treści wykraczające poza podstawę programową muszą być jasno oznaczone w programach nauczania.
Celem tej zmiany jest zapewnienie, aby szkolne zestawy programów nauczania nie były przeładowane.
3. Podręczniki
Obowiązek cyfrowej wersji każdego dopuszczonego podręcznika – dostęp w wersji papierowej i cyfrowej dla uczniów.
Ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw zakłada, aby każdy podręcznik (także te sprzed 1 stycznia 2020 roku) dopuszczony do użytku posiadał swój cyfrowy odpowiednik.
Cyfrowe wersje będą wdrażane przy okazji najbliższego niezmienionego wydania podręcznika.
Ważne jest, aby Ministerstwo Edukacji Narodowej zajęło się także dostępnością cyfrową elektronicznych podręczników dla osób z niepełnosprawnościami.
4. Nowe przedmioty w szkołach
Od 1 września 2025 roku w szkołach podstawowych wprowadzony z ostanie nowy przedmiot – edukacja zdrowotna, a w szkołach ponadpodstawowych – edukacja obywatelska oraz edukacja zdrowotna.
Szczegółowy wymiar zajęć w poszczególnych klasach zostanie przedstawiony w najbliższym czasie w projekcie rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie ramowych planach nauczania dla publicznych szkół.