Od stycznia 2025 roku można składać wnioski o rentę wdowią. Formularz został udostępniony na oficjalnej stronie ZUS. Oto szczegóły.
Ruszył nabór wniosków o rentę wdowią
Osoby, które są uprawione do świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników (np. emerytury rolniczej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, rolniczej renty rodzinnej) mogą złożyć wniosek w KRUS o ustalenie zbiegu własnego świadczenia emerytalno-rentowego z rentą rodzinną po małżonku (RENTA WDOWIA).
Osoby, które mają uprawnienia do świadczenia emerytalno-rentowego z KRUS i z innego organu rentowego (np. ZUS, ZER MSWiA, WBE) wniosek o zbieg świadczeń (RENTĘ WDOWIĄ) mogą złożyć w dowolnym organie rentowym (także w KRUS). W takim przypadku organy rentowe we własnym zakresie pozyskają informacje o świadczeniu z innego organu.
Udostępniono formularz wniosku
Formularz wniosku został udostępniony TUTAJ.
"Aby wypełnić i wydrukować formularz na komputerze, skorzystaj z pliku „Wypełnij i wydrukuj”. Najpierw zapisz go na komputerze, a potem wypełnij w programie Adobe Reader (darmowy) lub Adobe Acrobat." - czytamy na stronie ZUS.
Wniosek można złożyć:
-
osobiście,
-
za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym bądź zagranicznym,
-
przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS - ePUAP w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czy też podpisem zaufanym.
W komunikacie podkreślono, że przed wypełnieniem wniosku konieczne jest uważne zapoznanie się z dołączoną do niego informacją.
Kiedy pieniądze trafią do beneficjentów?
Przyznanie i wypłata świadczeń będzie realizowana od 1 lipca 2025 roku.
Interaktywna ankieta renty wdowiej
ZUS opublikował wpis w mediach społecznościowych i poinformował, że na swojej oficjalnej stronie zamieścił interaktywną ankietę, dzięki której klient może sam sprawdzić, czy będzie uprawniony do renty wdowiej.
W komunikacie podkreślono, że do 27 grudnia 2024 roku z ankiety skorzystało aż 80 tysięcy klientów.
System zweryfikuje, czy należy się świadczenie
Ankieta krok po kroku pomaga klientowi zweryfikować, czy spełnia wszystkie wymagania niezbędne do uzyskania świadczenia. Uczestnik ankiety podaje m.in. datę urodzenia, płeć, datę śmierci współmałżonka oraz wypełnia oświadczenia dotyczące wspólności majątkowej, zawarcia małżeństwa czy wysokości otrzymywanych świadczeń.
Na podstawie wprowadzonych danych system wskazuje, które warunki nie zostały spełnione.
Kalkulator wyliczy kwotę świadczenia
Dodano, że od 1 stycznia 2025 roku ankieta będzie połączona z kalkulatorem do wyliczania szacunkowej kwoty świadczenia.
Kalkulator znajdziesz TUTAJ.
Renta wdowia w pigułce
Ustawa o rencie wdowiej wprowadza możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym (np. emeryturą czy rentą z tytułu niezdolności do pracy) wypłacanym:
-
między 1 lipca 2025, a 31 grudnia 2026 roku w wymiarze 15%,
-
od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25%.
Renta wdowia umożliwi zbieg dwóch świadczeń w jednej z dwóch opcji:
- 100% własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej,
- 100% renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia.
Świadczenie to może być zwiększane w kolejnych latach.
Łączna suma obu świadczeń nie może przekroczyć trzykrotnej wysokości najniższej emerytury, czyli obecnie 5 342,88 zł brutto. Jeśli suma świadczeń przekroczy tę kwotę, świadczenia ustalone w zbiegu zostaną pomniejszone o kwotę przekroczenia.
Według szacunków, z ustawy skorzysta około ok. 2 milionów Polek i Polaków.