Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2026 roku będzie obowiązywała wyższa kwota zasiłku pogrzebowego. Jednak to nie jedyna zmiana. Co zakłada nowy projekt ustawy?
W 2025 roku podwyżki jednak nie będzie
W listopadzie 2024 roku na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt dotyczący zasiłku pogrzebowego. Zakłada on podwyżkę dopiero w 2026 roku. Wcześniej zakładano, że nowe przepisy zaczną funkcjonować po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Podwyżka zasiłku dopiero w 2026 roku
Projekt ustawy zakłada podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 tys. złotych do 7 tys. złotych.
Nowa kwota ma obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.
Przypomnijmy, że kwota zasiłku pogrzebowego jest niezmienna od 2011 roku
Miała być coroczna waloryzacja
Pierwotny projekt zakładał coroczną waloryzację od dnia 1 marca średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym. Pierwsza waloryzacja miała mieć miejsce w 2027 roku.
Będzie coroczna weryfikacja
Najnowszy projekt ustawy przewiduje jednak coroczną WERYFIKACJĘ kwoty zasiłku pogrzebowego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
Decyzja o podwyższeniu zasiłku pogrzebowego, po przeprowadzeniu odpowiedniej weryfikacji, będzie należała do Rady Ministrów. Organ ten będzie miał możliwość wydania odpowiedniego rozporządzenia w tej sprawie.
Nowy projekt NIE ZAKŁADA automatycznego z mocy prawa wzrostu wysokości określonego świadczenia po upływie określonego przedziału czasowego.
Kto może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy?
Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie finansowe, które jest wypłacane w celu pokrycia części kosztów związanych z organizacją pogrzebu takich jak zakup trumny, opłata za miejsce na cmentarzu, usługi zakładu pogrzebowego itp. W Polsce, zasiłek ten jest udzielany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), w zależności od statusu ubezpieczeniowego zmarłej osoby lub osoby ubiegającej się o świadczenie.
Warto pamiętać, że zasiłek pogrzebowy nie jest świadczeniem wyłącznie dla rodziny zmarłego. O wsparcie mogą ubiegać się również inni, którzy ponieśli koszty pochówku, w tym sąsiedzi, pracodawcy, domy pomocy społecznej czy jednostki samorządowe. Muszą jednak udokumentować poniesione koszty.