Centralna Informacja Emerytalna miała zapewnić obywatelom łatwy dostęp do danych i zachęcić do efektywnego oszczędzania na przyszłość. Ministerstwo Cyfryzacji podjęło jednak nieoczekiwaną decyzję.
Centralna Informacja Emerytalna jednak nie powstanie
Resort Cyfryzacji podjął decyzję o uchyleniu ustawy o stworzeniu Centralnej Informacji Emerytalnej.
Ministerstwo podkreśliło, że proponowany system generowałby zbyt wysokie koszty w budżecie kraju nieproporcjonalne do korzyści.
Powodem decyzji o niestworzeniu Centralnej Informacji Emerytalnej są również braki kompetencji cyfrowych części społeczeństwa.
Przedstawiciele Resortu Cyfryzacji twierdzą, że system nie poprawi świadomości emerytalnej i nie zachęci do efektywnego oszczędzania na przyszłość.
„Informacje o dostępnych sposobach oszczędzania na emeryturę mogą być z powodzeniem publikowane na stronach ZUS/KRUS, gov.pl, KNF czy innych instytucji, bez konieczności budowy dedykowanego systemu CIE, który także miałby te informacje udostępniać” - można przeczytać w uzasadnieniu ustawy o uchyleniu stworzenia CIE.
Przypomnijmy, że pomysłodawcą CIE była partia PIS w poprzedniej kadencji Sejmu.
Projekt resortu o uchyleniu CIE ma zostać przyjęty w I kwartale 2025 roku.
CIE miała zapewnić łatwy dostęp do danych
Centralna Informacja Emerytalna (CIE) miała powstać z myślą o zapewnieniu obywatelom łatwego dostępu do danych dotyczących ich oszczędności emerytalnych. System miał realizować kluczowe zadania:
-
Przejrzystość oszczędności: udostępnianie informacji o zgromadzonych środkach emerytalnych oraz prognozowanej wysokości przyszłych świadczeń,
-
Zintegrowana platforma: możliwość sprawdzenia stanu kont w jednym miejscu w wersji elektronicznej,
-
Aktualizacja danych: opcja wprowadzania zmian w danych osobowych.
CIE miał dostarczać użytkownikom całościowych informacji o uczestnictwie w systemie emerytalnym, który opiera się na trzech filarach:
-
Filar publiczny: obejmuje powszechny system emerytalny, w tym konta prowadzone przez ZUS i KRUS.
-
Filar pracowniczy: tworzony przez pracodawców lub we współpracy z nimi, obejmujący Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) i Pracownicze Programy Emerytalne (PPE).
-
Filar indywidualny: obejmujący Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE).
Dostęp do systemu CIE miał być możliwy poprzez integrację z Węzłem Krajowym, który miał zapewnić bezpieczne uwierzytelnianie za pomocą narzędzi identyfikacji elektronicznej. Za budowę, utrzymanie i rozwój platformy odpowiedzialny był PFR Portal, który dodatkowo miał zająć się promocją, edukacją i informowaniem społeczeństwa o nowym systemie.