ZUS opublikował ważny komunikat dla rodziców. Chodzi o uchylenie prawa do popularnego świadczenia.
Świadczenie musi zostać zwrócone
Zgodnie z przepisami ustawy „Aktywny rodzic” z dnia 15 maja 2024 r., za jeden miesiąc nie można pobierać dwóch świadczeń jednocześnie. Jeśli ZUS przyzna świadczenie z programu „Aktywny rodzic” za dany miesiąc, a rodzice wcześniej otrzymali już RKO za ten sam okres, wypłacone RKO będzie trzeba zwrócić do ZUS.
Świadczenia z programu „Aktywny rodzic” są wypłacane za miesiąc poprzedni (np. w grudniu za listopad). W tym czasie rodzice mogą już wcześniej otrzymać RKO za listopad. Jeśli ZUS przyzna nowe świadczenie „Aktywny rodzic” za listopad, wcześniejsza wypłata RKO za ten miesiąc będzie podlegała zwrotowi.
„ZUS uchylił prawo do RKO na ok. 42 tys. dzieci w związku z przyznaniem od października 2024 r. prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic. Sukcesywnie rozpatrujemy pozostałe wnioski”- czytamy w oficjalnym komunikacie ZUS.
ZUS uchyli świadczenie
ZUS przypomina, że jeśli w miesiącu, za który zostało przyznane świadczenie z programu „Aktywny Rodzic” został wypłacony Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to:
-
podlega on zwrotowi do ZUS (Nadpłaconą kwotę RKO rodzice mogą zwrócić do ZUS – jednorazową wpłatą albo w ratach – na rachunek, z którego ZUS przekazał im przelew ze świadczeniem) lub
-
będzie on potrącany ze świadczenia 800 plus lub
-
będzie on potrącony ze świadczenia w ramach programu „Aktyny Rodzic”.
O preferowanym sposobie rozliczenia klienci mogą poinformować ZUS na formularzu POG przez PUE/eZUS.
Ciągłość wypłat w okresie przejściowym
Rodzice, którzy zdecydują się na zmianę świadczenia z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO) na inne świadczenia z programu „Aktywny rodzic” (np. „aktywnie w domu” lub „aktywnie w żłobku”), mogą liczyć na ciągłość wypłat w okresie przejściowym. Oznacza to, że ZUS będzie nadal wypłacał RKO do czasu rozpatrzenia nowego wniosku.
Rodzice muszą wybrać
Na rządowej stronie czytamy, że rodzic, któremu przed rozpoczęciem funkcjonowania programu Aktywny Rodzic został przyznany rodzinny kapitał opiekuńczy, zgodnie z ustawą, będzie mógł kontynuować pobieranie tego świadczenia w oparciu o zasadę ochrony praw nabytych. Jednak pobieranie dotychczasowego rodzinnego kapitału opiekuńczego albo dofinansowania żłobkowego w wysokości 400 zł miesięcznie, będzie wykluczało możliwość skorzystania ze świadczeń przyznawanych w ramach „Aktywny rodzic”.
W związku z tym, rodzic będzie mógł zdecydować, czy chce kontynuować pobieranie przyznanego mu już rodzinnego kapitału opiekuńczego bądź dofinansowania żłobkowego czy jednak woli zrezygnować z kapitału/dofinasowania i zawnioskować o jedno ze świadczeń wprowadzanych w ramach programu „Aktywny rodzic”, tj. świadczenia „aktywni rodzice w pracy”, świadczenia „aktywnie w żłobku” albo świadczenia „ aktywnie w domu”.