Wszystko wskazuje na to, że zawieszony jakiś czas temu program “Czyste Powietrze” niedługo powróci. W popularnym programie zaszły już jednak pewne zmiany, a ma być ich jeszcze więcej. Ostateczną wersję “Czystego Powietrza” poznamy 31 marca 2025 roku.
“Czyste Powietrze” powraca w marcu 2025 roku
Od 31 marca 2025 roku będzie można składać wnioski o dofinansowanie z programu “Czyste Powietrze”.
Termin ten nie dotyczy jednak powodzian, którzy mogą składać wnioski na termomodernizację domów już od 12 grudnia 2024 roku.
Zmiany w programie “Czyste Powietrze”
“Czyste Powietrze” tylko dla najuboższych
W nowe odsłonie programu “Czyste Powietrze” zajdzie kilka zmian. Jedną z głównych różnic jest fakt, że program ten będzie skierowany głównie do najuboższych gospodarstw domowych i będzie związany z wymogiem posiadania co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku nieruchomości (wyjątek np. spadek), której zapotrzebowanie na energię użytkową, w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania wynosi powyżej 150 kWh/m2/rok.
Brak dofinansowania do kotłów gazowych
Kolejną ważną zmianą będzie też brak dofinansowania do kotłów gazowych. Mowa jednak wyłącznie o kotłach gazowych zakupionych po zawieszeniu programu. Osoby, które zakupiły taki piec przed zawieszeniem skorzystają z dofinansowania.
Wyższa klasa urządzeń i zaliczki na konto beneficjenta
W nowej odsłonie programu zaliczki z dofinansowania będą wypłacane na konto beneficjenta, a nie jak wcześniej - wykonawcy.
Oprócz tego ustalone zostaną wyższe wymagania co do klasy efektywności energetycznej urządzeń.
Brak audytu energetycznego
Program nie będzie związany z koniecznością przeprowadzenia audytu energetycznego. Zostanie on bowiem zastąpiony świadectwem charakterystyki energetycznej i oceną energetyczną z wizytą specjalisty w domu.
“Czyste powietrze” w nowej odsłonie
– Przekazujemy projekt zmian w programie Czyste Powietrze do szerokich konsultacji, w których każdy może zgłosić swoje uwagi do 27 grudnia. Jest on już po pierwszym etapie konsultacji z samorządami, organizacjami pozarządowymi i wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska.
Obecnie projekt zmian jest już na drugim etapie konsultacji, a zmiany obejmą, jak czytamy na stronie rządowe następujące aspekty:
- nowy, czytelny układ programu - podział przedsięwzięć w zależności od zapotrzebowania budynku na energię użytkową
- ujednolicone poziomy dofinansowania w poszczególnych grupach dochodowych dla łatwiejszych rozliczeń projektów,
- wzrost wymagań odnośnie do klasy efektywności energetycznej dotowanych urządzeń,
- odejście od audytów energetycznych na rzecz świadectw charakterystyki energetycznej i oceny energetycznej z wizytą eksperta w każdym domu,
- obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy,
- limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów,
- dotacje dla rzeczywiście najuboższych – wymóg posiadania co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku nieruchomości (wyjątek np. spadek), której zapotrzebowanie na energię użytkową, w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania wynosi powyżej 150 kWh/m2/rok.
- uzyskanie określonego standardu energetycznego – przedsięwzięcie musi prowadzić do zapotrzebowania na energię użytkową nie większego niż 120 kWh/m2. - czytamy na gov.pl.