Kolęda już nie będzie taka sama? Ustawa Kamilka zobligowała księży do stosowania nowych zasad!

Agnieszka
Newsy
06.12.2024 9:57
Kolęda już nie będzie taka sama? Ustawa Kamilka zobligowała księży do stosowania nowych zasad!

Tzw. ustawa Kamilka wiele zmieniła. Jej założenia mają wpływ nie tylko na opiekunów i nauczycieli, ale też na przykład na to, w jaki sposób przebiegają wizyty duszpasterskie w ramach kolędy. W archidiecezji gnieźnieńskiej powstał projekt wskazań dotyczących ochrony dzieci, między innymi ministrantów.

Ochrona ministrantów podczas kolędy

Ksiądz Wojciech Rzeszowski, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji gnieźnieńskiej poinformował, że projekt wskazań duszpasterskich powstał w celu zapewnienia małoletnim opieki i bezpieczeństwa podczas wizyt duszpasterskich.

Założenia projektu, jak zaznaczył, wynikają wprost z ustawy o standardach ochrony małoletnich, czyli ustawy Kamilka.

Jak poinformował ksiądz Rzeszowski cytowany przez TVN24.pl księża zostali zobligowani do zorganizowania "spotkania szkoleniowego w sprawie kolędowych standardów bezpieczeństwa, na którym byliby obecni duszpasterze, ministranci oraz ich rodzice bądź opiekunowie prawni". 

Jakie zasady nałożono na księży?

Księża zostali poinstruowani o zasadach bezpieczeństwa i opieki, którą trzeba zapewnić ministrantom podczas kolędowania.

  • Duchowni w pierwszej kolejności będą musieli zdobyć pisemną zgodę rodzica/opiekuna na uczestniczenie ministranta w kolędzie.
  • Ministrantów nie można też zabierać na trasy, które w ocenie duszpasterzy mogą być z różnych powodów niewskazane, trudne lub zagrażające bezpieczeństwu dzieci".
  • Ministranci podczas kolędowania nie mogą też przebywać sami bez opieki. "Należy tak zorganizować ich kolędową pomoc, by zawsze pozostawały w mniejszej lub większej, ale realnej bliskości z duszpasterzem, któremu towarzyszą (np. innym pokoju, kuchni czy przedpokoju)" - czytamy w projekcie.
  • Dzieci nie powinny przebywać obcych mieszkaniach, podwórkach czy ulicach, chyba, że są pod opieką innych dorosłych osób, które mogą podjąć taką opiekę. 
  • Ministranci powinni mieć stały kontakt telefoniczny z duszpasterzem i rodzicami.
  • Podczas kolędowania zawsze powinno być przynajmniej dwóch ministrantów, najlepiej starsze i młodsze dziecko.
  • Kolędowanie z udziałem ministrantów nie powinno odbywać się o zbyt późnej porze. 

Wytyczne na razie nie obejmą wszystkich parafii

Podane wyżej wytyczne zostały sporządzone i obowiązują we wszystkich parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Każda diecezja samodzielnie bowiem wprowadza zasady. 

Ksiądz Rzeszowski zapewnia jednak, że inne diecezje w Polsce także przystąpiły do konstruowania podobnych wytycznych.

Jeśli ktoś będzie chciał skorzystać z naszych doświadczeń, może to zrobić albo też przyjąć własny klucz. Najważniejsze, żeby zagwarantować dzieciom bezpieczeństwo - oświadczył duchowny.

Kluczowe Punkty
  • Ustawa Kamilka wpłynęła na wizyty duszpasterskie i opiekę nad dziećmi.
  • Archidiecezja gnieźnieńska wprowadziła projekt ochrony dzieci podczas kolędy.
  • Księża muszą organizować szkolenia dotyczące bezpieczeństwa ministrantów.
  • Wprowadzone zostały zasady dotyczące zgody rodziców, tras kolędowania i nadzoru nad ministrantami.
  • Wytyczne obowiązują na razie tylko w archidiecezji gnieźnieńskiej, ale inne diecezje także pracują nad podobnymi rozwiązaniami.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną