Od jakiegoś czasu w Sejmie dyskutowane jest wprowadzenie wolnej od pracy Wigilii, co jest już niemal pewne, a także wolnego Wielkiego Piątku. Mało jednak słyszy się o tym, że może się to odbyć kosztem długiego weekendu majowego.
Petycja w sprawie wolnego Wielkiego Piątku
Wprowadzenie wolnej od pracy Wigilii nastąpi prawdopodobnie już w nadchodzącym roku. Do Senatu wpłynęła jednak kolejna petycja, której autor postuluje, aby wolne od pracy było także w Wielki Piątek.
O ile wolna Wigilia to już niemal pewna opcja, o tyle wolne w Wielki Piątek jest kwestią, która dopiero będzie poddawana dyskusji.
"Wielki Piątek to święto obchodzono równocześnie w kościele katolickim, prawosławnym, ewangelickim i w kościele protestanckim. Dzieci w szkołach mają już w Wielki Piątek dzień wolny od zajęć dydaktycznych, co jest problemem dla rodziców, którzy muszą zapewnić opiekę w domu nad niepełnoletnim dziećmi. Niestety nie zawsze da się wywalczyć ten dzień urlopu, gdy chętnych do pracy jest bardzo dużo, co prowadzi do konfliktów między pracowniczkami w tym ważnym dla Chrześcijan dniu" – czytamy w petycji
Wolny Wielki Piątek oznacza koniec majówki
Niewiele jednak mówi się o tym, że wolne w Wielki Piątek wiązałoby się z zabraniem z kalendarza innego dnia ustawowo wolnego od pracy - święto Konstytucji 3 maja. Oznaczałoby to koniec długiego weekendu majowego.
Majówka w Polsce to tradycyjny długi weekend, który odbywa się na początku maja, łącząc dwa ważne święta państwowe: Święto Pracy (1 maja) i Święto Konstytucji 3 Maja.
Majówka ma również znaczenie patriotyczne, zwłaszcza 3 maja, które upamiętnia uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej konstytucji w 1791 roku. W tym czasie odbywają się różne uroczystości, parady i wydarzenia kulturalne, które przypominają o historii i tożsamości narodowej.
Można więc przypuszczać, że ten postulat nie znajdzie poparcia wśród posłów i obywateli.