Krajowa Administracja Skarbowa wzięła na celownik tak zwany podatek u źródła. Dane pokazują, że rozliczenia firm w tym zakresie były poddawane kontrolom, które w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły o 200 procent.
Czym jest tzw. podatek u źródła?
Kiedy firma w Polsce wypłaca pieniądze zagranicznemu podmiotowi, to musi pobrać i zapłacić do polskiego urzędu skarbowego podatek od tej kwoty. Jest to tzw. podatek u źródła, ponieważ pobierany jest tam, gdzie pieniądze "wychodzą" – czyli w Polsce.
Podatek u źródła zapewnia, że państwo, w którym powstaje dochód (np. Polska), dostaje swoją część podatków, zanim pieniądze trafią za granicę. Ma to chronić polski budżet przed utratą wpływów, zwłaszcza w przypadku dużych wypłat międzynarodowych.
Wzrosła liczba i skuteczność kontroli podatku u źródła
Podatek u źródła poddawany był kontroli urzędu celno-skarbowego zaledwie 86 razy w 2021 roku. Natomiast w 2023 roku urzędy celno-skarbowe zakończyły w tym zakresie aż 202 kontrole. Oznacza to wzrost o aż 235 procent.
Dlaczego Skarbówka bierze pod lupę ten obszar?
- Ryzyko nadużyć: Niektóre firmy próbują unikać tego podatku, np. tworząc skomplikowane struktury finansowe.
- Międzynarodowe przepisy: Polska musi pilnować, aby podatek był zgodny z umowami międzynarodowymi, które mogą obniżać jego stawkę albo zwalniać z niego niektóre wypłaty.
Urzędy celno-skarbowe podczas kontroli podatku u źródła szczegółowo sprawdzają, czy wypłaty za granicę są zgodne z przepisami i czy podatek został prawidłowo naliczony, potrącony oraz odprowadzony.
W trakcie kontroli sprawdzane jest między innymi to, czy firma nie unika podwójnego opodatkowania, czy stosowane są odpowiednie stawki podatków, a także czy nie dochodzi do agresywnej optymalizacji podatkowej (wypłaty do podmiotów powiązanych) lub fałszowania certyfikatu rezydencji podatkowej.
Najczęściej kontrola wciąż dotyczy VAT-u
Pomimo wzmożonych kontroli podatku źródłowego, urzędy celno-skarbowe wciąż najczęściej przyglądają się podatkowi VAT.
Na 13 023 kontrole podatkowe, aż 7 053 dotyczyły podatku VAT. Przy czym najczęściej kontrole dotyczyły sprzedaży towarów o wysokiej wartości, czyli między innymi paliw, transportu czy budownictwa.