Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydał ważny komunikat dotyczący popularnego programu. Przyjmowanie wniosków zostaje wstrzymane.
Przyjmowanie wniosków zawieszone
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że planuje przeprowadzenie remontu programu „Czyste Powietrze”.
W związku z planowanym wprowadzeniem specjalnego programu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z NFOŚiGW zdecydowało o wprowadzeniu przerwy w przyjmowaniu nowych wniosków przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Poinformowano, że 28 listopada rozpoczyna się niezbędna przerwa w przyjmowaniu jedynie nowych wniosków.
W czasie przerwy będą toczyły się intensywne prace związane z obsługą dotychczas złożonych wniosków oraz uruchomieniem specjalnego programu dla powodzian.
"Czas na remont programu #CzystePowietrze po 6 latach od jego powstania.Nasz najważniejszy cel - naprawa programu i zabezpieczenie polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami.Czyste Powietrze nadal trwa, w połowie grudnia ruszy nabór wniosków na termomodernizację domów na terenach województw dotkniętych powodzią. Jednocześnie cały czas są i będą wypłacane dotacje z programu oraz trwa obsługa wszystkich złożonych wniosków.28 listopada rozpoczyna się niezbędna przerwa w przyjmowaniu jedynie nowych wniosków" - czytamy we wpisie na platformie X.
Będzie specjalny program dla powodzian
W połowie grudnia 2024 roku ma zostać uruchomiony specjalny program dla mieszkańców z terenów dotkniętych powodzią. Na ten cel zabezpieczono 300 milionów złotych.
Ze specjalnego programu skorzystają mieszkańcy z województwa:
-
śląskiego,
-
opolskiego,
-
lubuskiego,
-
dolnośląskiego.
Nabór wniosków ma wystartować w połowie grudnia 2024 roku.
Mieszkańcy wyżej wymienionych województw będą mogli liczyć na uproszczoną i skróconą procedurę składania wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze”.
Będą zmiany w programie „Czyste Powietrze”
NFOŚiGW poinformował, że do programu zostaną wdrożone zmiany:
- Zaliczki będą przekazywane bezpośrednio na konto beneficjenta, zamiast na rachunek wykonawcy.
- Wprowadzone zostaną limity dotacji dla poszczególnych kategorii kosztów.
- Dotacje zostaną skierowane wyłącznie do osób rzeczywiście znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
- Warunkiem uzyskania wsparcia będzie osiągnięcie określonego standardu energetycznego po zakończeniu inwestycji.
- Zwiększona liczba kontroli na miejscu obejmie także monitoring firm, które zostaną przyłapane na nieuprawnionych działaniach.
Ponadto w ramach programu „Czyste Powietrze” planowane jest wprowadzenie operatorów, w tym gmin, które będą wspierać gospodarstwa domowe w realizacji inwestycji – od planowania po rozliczenie. Ma to zwiększyć efektywność termomodernizacji, zmniejszyć ryzyko oszustw i zapewnić niższe rachunki za ogrzewanie. W przyszłości przewidziano stworzenie listy sprawdzonych wykonawców.
Program zostanie uproszczony, by łatwiej było uzyskać finansowanie, a obsługa wniosków i rozliczeń ma być szybsza.
Wprowadzony zostanie także Komitet Koordynacyjny, który ma synchronizować działania administracji, podnosząc skuteczność programu.
"W lepszej, nowej odsłonie program Czyste Powietrze zadebiutuje na wiosnę 2025 r. z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania. #NFOŚiGW przygotowuje wniosek do EBI na kwotę 10 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego, która umożliwi finansowanie programu po wykorzystaniu środków #FEnIKS" - czytamy we wpisie na platformie X.