Nie 2, a 3 dni wolnego! Apel o rozszerzenie przywilejów dla dawców krwi trafił do Sejmu

Martyna P.
Prawo
22.11.2024 11:18
Nie 2, a 3 dni wolnego! Apel o rozszerzenie przywilejów dla dawców krwi trafił do Sejmu

Pół miliona osób w Polsce domaga się dodatkowego dnia wolnego. Petycja w tej sprawia trafiła do Marszałka Sejmu.

Będą 3 dni wolne dla dawców krwi?

Do Marszałka Sejmu trafiła petycja autorstwa Fundacji Dobre Państwo. Jej członkowie domagają się poprawy sytuacji krwiodawców. Chcą to osiągnąć poprzez zwiększenie wymiaru zwolnienia od pracy do 3 dni.

„[...] Ponadto wnosimy o zmianę treści art. 9 punkt 1, podpunkt 1) w taki sposób, aby zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych, obejmowało dzień, w którym krwiodawca oddaje krew, oraz w dwóch dniach następnych [...]” - czytamy w petycji Fundacji Dobre Państwo.

Członkowie Fundacji podkreślają, że honorowe, dobrowolne i bezpłatne dzielenie się krwią to nie tylko ratunek dla potrzebujących, ale także wyraz głębokiej wiary w ludzką godność i wzajemną solidarność.

Uważają, że dodatkowy dzień na regenerację i odpoczynek dla Krwiodawców to gest wdzięczności, który pozwala na odbudowę sił oraz stanowi wyraz szacunku ze strony społeczeństwa za ich bezinteresowną pomoc.

Treść petycji znajdziesz TUTAJ

Obecnie przysługują 2 dni płatnego urlopu

Zgodnie z ustawą o krwiodawstwie i krwiolecznictwie zwolnienie z pracy obowiązuje w następujących przypadkach:

  • w przypadku osób, które po raz pierwszy zgłosiły się w celu oddania krwi (lub składników),

  • w przypadku osób pracujących w trybie zmianowym, zwolnienie obejmie zmianę roboczą, która zaczęła się w dniu, gdy oddano krew/jej składniki i dzień następny,

  • zwolnienie obowiązuje dawców w szkole, w szkole, na uczelni w dniu zabiegu oraz w dniu następnym.

Wielu pracowników nadużywa przywileju

Do sprawy przywilejów dla krwiodawców odniósł się Bartosz Romowicz (poseł Polski 2050), który wystąpił do Resortu Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako przedstawiciel pracodawców. Mężczyzna podkreśla, że wielu pracowników (krwiodawców) nadużywa przywileju w postaci 2 dni wolnych za oddanie krwi.

Parlamentarzysta twierdzi, że niektórzy pracownicy wykorzystują przywilej w celu przedłużenia sobie wielu weekendów w roku.

Poseł Polski 2050 powiedział, że niektórzy krwiodawcy nie informują szefa o planowanej nieobecności i przynoszą zaświadczenie dopiero dzień później.

Przez powyższe sytuacje firma narażona jest na dezorganizację i dodatkowe koszty.

Poseł wystąpił do resortów z zapytaniem o reformę obecnych przepisów. Sugeruje, że regulacje powinny nakładać na pracowników obowiązek informowania pracodawców z wyprzedzeniem o planach oddania krwi i możliwość wyrażenia przez pracodawcę sprzeciwu przypadkach uzasadnionych interesami przedsiębiorstwa.

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało

W odpowiedzi na interpelację posła, Jerzy Szafranowicz, który jest podsekretarzem stanu Resortu Zdrowia zakomunikował, że obecnie NIE TOCZĄ się pracę nad zmianą przepisów.

Podkreślił jednak, że pracownicy nie powinni korzystać z przywileju w sposób krzywdzący dla pracodawcy czy firmy. Uważa, że pracownicy powinni konsultować chęć wzięcia wolnych dni na oddanie krwi z pracodawcą.

Kluczowe Punkty
  • Fundacja Dobre Państwo złożyła petycję o zwiększenie dni wolnych dla krwiodawców do 3 dni.
  • Obecnie krwiodawcom przysługują 2 dni wolnego zgodnie z ustawą o krwiodawstwie i krwiolecznictwie.
  • Poseł Bartosz Romowicz zwraca uwagę na nadużycia związane z dniami wolnymi dla krwiodawców.
  • Ministerstwo Zdrowia nie planuje zmiany przepisów w tej kwestii.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną