Rzeczniczka Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak, zapowiedziała jakiś czas temu, że złoży do Ministerstwa Edukacji Narodowej wniosek o zwolnienie ósmoklasistów poszkodowanych w powodzi z czekającego ich egzaminu końcowego. Do tej zapowiedzi odniosła się Barbara Nowacka, szefowa MEN, która ma zgoła inne zdanie na ten temat.
Dzieci poszkodowane w powodzi nie będą zwolnione z egzaminu
Podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy Barbara Nowacka odniosła się do wypowiedzi Rzeczniczki Praw Dziecka i zapowiedziała, że ósmoklasiści z terenów powodziowych nie będą zwolnieni z obowiązku napisania egzaminu końcowego.
Nowacka wyjaśniła bowiem, że nie otrzymała od szkół sygnału o konieczności podjęcia takich kroków, a uczniowie z terenów powodziowych nie miały aż tak długiej przerwy od nauki, aby wpłynęło to na ich niemożność podejścia do egzaminu.
– Dzieci z terenów powodziowych nie miały tak długiej przerwy w edukacji, by jakakolwiek szkoła zgłaszała taką potrzebę. Były to przerwy najdłużej dwutygodniowe i zastąpione to było nauczaniem zdalnym – przekazała.
Wyjaśniła też, że egzaminy muszą być równe i powszechne, a ta wyrwa w edukacji nie jest na tyle duża, aby część dzieci mogła nie podejść do egzaminu.
Dodała jednak, że jeśli uczniowie z terenów dotkniętych powodzią zgłoszą potrzebę dodatkowych zajęć, oświata zareaguje ze zrozumieniem i wsparciem.
Projekt ustawy do kosza?
Przypomnijmy, że o możliwości zwolnienia dzieci dotkniętych powodzią z egzaminu ósmoklasisty jako pierwsza wspomniała Rzeczniczka Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak. Miało to miejsce na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, gdzie rzeczniczka poinformowała, że w jej biurze został już przygotowany projekt ustawy w tej sprawie.
Po odpowiedzi Barbary Nowackiej wszystko wskazuje jednak na to, że projekt ustawy wyląduje w koszu.
Egzamin ósmoklasisty 2025
Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/25 odbędzie się w dniach 13–15 maja 2025 roku.