Najstarsze zwierzę w europejskim ogrodzie zoologicznym żyje w Polsce – jest nim legendarna już aligatorzyca Marta. Ten wyjątkowy okaz missisipijskiego aligatora przyszedł na świat w 1930 roku i od lat mieszka w ogrodzie zoologicznym w Płocku, który niedawno opublikował listę swoich najstarszych mieszkańców.
Historia niezwykłej podróży Marty
W naturze aligatory missisipiskie żyją na wilgotnych obszarach południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Marta przyszła na świat na krokodylej farmie na Florydzie. W 1960 roku przypłynęła do Polski na pokładzie statku "Żeromski" w ramach akcji „Krokodyl”, która miała na celu wymianę kulturową między Polską a środowiskami polonijnymi w Argentynie. W zamian za książki przekazane dla Polonii, do Polski trafiły egzotyczne zwierzęta, które miały wzbogacić ogrody zoologiczne. Jej towarzyszem podróży był aligator Pedro. Choć Pedro i Marta początkowo dzielili wspólną przestrzeń, szybko okazało się, że nie da się ich trwale połączyć. Marta nie zaakceptowała żadnego z samców.
Niestety nie dała się połączyć z żadnym samcem. Były próby z nawet o wiele większymi samcami niż ona, ale wiązało się to z dużym niebezpieczeństwem dla tych samców. Ma charakterek
– wspomina Radomir Lewandowski, kierownik Działu Hodowlanego zoo w Płocku. Jednak w relacjach z ludźmi Marta okazała się - jak na krokodyla - wyjątkowo łagodna.
Lista seniorów zoo w Płocku
Aligatorzyca Marta jest na szczycie listy najstarszych mieszkańców płockiego zoo. Za nią plasują się równie godne podziwu zwierzęta, które od lat cieszą się opieką i troską swoich opiekunów:
- Aligatorzyca missisipijska Marta (1930)
- Kondorzyca Wanda (1977)
- Foka szara Selma (1979)
- Gibon ungko Ash (1985)
- Foka pospolita Quennie (1989)
- Żyrafa Julka (2003)
- Zebra Tara (2006)
- Gibbonica ungko Sky (2008)
- Lampart perski Barrack (2009)
- Oryks Kamari (2011)
Marta jako gwiazda kina
Niewielu wie, że Marta ma na swoim koncie także filmową rolę. W kultowym filmie "Hydrozagadka" wcieliła się w postać krokodyla Hermana. Z tej okazji zoo organizuje dla Marty coroczne przyjęcie urodzinowe, podczas którego odwiedzający mogą zobaczyć, jak dostaje specjalny tort z wołowiny i ryb. Uczestnicy oglądają również sceny z filmu „Hydrozagadka”, a dla gości przygotowywany jest imponujący tort w kształcie krokodyla.
Sekret długowieczności Marty
Czy 94 lata to dużo jak na aligatora missisipijskiego?
Górna granica życia tego gatunku to 70-80 lat. Chyba jej u nas dobrze
– mówi Lewandowski z uśmiechem. To imponujące osiągnięcie nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla zespołu opiekunów zoo, którzy od lat dbają o jej komfort i zdrowie.
Marta, mając już prawie stulecie za sobą, pozostaje prawdziwym symbolem płockiego zoo i stanowi nie lada atrakcję dla zwiedzających.